Cota de vânătoare la urși ar putea fi dublată!

Vicepremierul Tanczos Barna, fost ministru al Mediului, a depus o inițiativă legislativă la Senat, care prevede dublarea cotei de vânătoare la urs. În urma unui recensământ, s-a stabilit că în România ar fi peste 12.000 de urși, o populație mult prea numeroasă, care pune în pericol viața oamenilor. Proiectul de lege ar putea fi adoptat în luna februarie 2026. Urmărim cu interes acest subiect, tocmai pentru că județul Argeș a suferit mult de pe urma atacurilor provocate de urși.

”O să operăm probabil câteva modificări minore pentru a clarifica aspecte legate de permanența echipelor de intervenție, în Camera Deputaților vom face câteva amendamente în acest sens. Sunt multe probleme în țară din cauza creșterii populației de urși. Fiecare problemă trebuie identificată și abordată cu o soluție potrivită. Urşii în localități sunt o problemă și acolo avem nevoie de intervenție imediată. Pagubele trebuie plătite de către minister, este o a doua problemă. Iar cotele de vânătoare ajută la menținerea echilibrului și, treptat, pe termen lung, la reducerea populației de urși, este o a treia problemă. Cu cotele de vânătoare nu rezolvăm problema urșilor din localitate, dar nici cu Ordoanța 81 nu putem rezolva creșterea constantă, neîntreruptă a populației de urși în România.”, a declarat fostul ministru al Mediului, Tanczos Barna, potrivit românia-actualități.ro.


Prima pagina

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Curs valutar

Horoscop

Vremea