Cum au scăpat peste 150 de angajați ai CJ Argeș de concedieri?
Luni, 19 Ianuarie 2026 10:02
Înainte de 1 ianuarie 2026, Consiliul Județean Argeș se afla pe primul loc la nivel național privind numărul de angajați care urmau să fie disponibilizați. Nu mai puțin de 257 de oameni urmau să plece acasă, în condițiile în care premierul Ilie Bolojan impunea cote de concedieri de 30% în administrația județeană și locală. Și totuși, la un moment dat, liderul de la Palatul Victoria a transmis că acolo unde numărul de concedieri ar fi prea mare, persoanele disponibilizate nu vor depăși 20% din posturile ocupate. Iar CJ Argeș a reușit astfel să salveze de la demitere peste 150 de persoane.
Din fericire, Argeșul nu mai este fruntaș la nivel național, privind numărul de angajați ai CJ-ului care vor pleca acasă. Cotidianul.ro a făcut o analiză pe cifrele brute existente la începuturile negocierilor pe reforma locală, în condițiile în care inclusiv în actul normativ sunt cerute date actualizate.
Conform primei analize a datelor, cele mai multe concedieri, pentru a respecta principiile reformei Bolojan, ar fi avut loc la nivelul Consiliului Județean Argeș. Președintele Ion Mînzînă ar fi trebuit să demită 257 de angajați. Pe locul doi era CJ Prahova, care ar trebui să trimită acasă 255 de oameni. 218 persoane ar trebui să concedieze CJ Brașov. 200 de angajați ar fi trebuit dați afară de CJ Maramureș,
Peste 100 de concedieri ar mai fi fost în Vâlcea, Neamț, Dolj și Galați.
Și totuși, cu 20% concedieri din numărul posturilor ocupate se schimbă foarte mult datele problemei.
Potrivit Cotidianul, după noile calcule, cel mai mare număr de concedieri va fi la CJ Prahova (139 de persoane), CJ Mureș, 130, CJ Brașov, 128 de concedieri și CJ Dolj - 120.
Peste 100 de concedieri ar uruma să se producă în consiliile județene din Maramureș și Neamț. Iar la Argeș, Cluj, Galați și Vâlcea vor pleca acasă mai puțin de 100 de angajați din Consiliul Județean.
Dar există și o versiune îmbucurătoare în administrația din alte județe, unde este mare nevoie să se facă angajări. Este cazul CJ Constanța, care ar putea angaja aproximativ 250 de persoane, la fel ca la CJ Iași. De asemenea, aproximativ 150 de persoane ar putea fi angajate și de CJ Olt.




















