Mersul pe jos protejează împotriva demenţei!
Marţi, 17 Martie 2026 10:09
Mersul pe jos protejează împotriva demenţei, inclusiv actul aparent banal de a traversa o stradă aglomerată, arată un nou studiu publicat în revista Nature Cities. Cercetătorii au descoperit că persoanele care locuiesc în oraşe pietonale au o structură cerebrală mai rezistentă la declinul cognitiv.
Studiul se bazează şi pe cercetări anterioare care arătau că şoferii de taxi, care lucrau înainte de apariţia hărţilor digitale, aveau o incidenţă mai mică a bolii Alzheimer. Navigarea mentală a oraşului le-a consolidat structurile cerebrale implicate în memorie, notează businessmagazin.ro.
Cercetătorii propun ca planificarea urbană să devină un instrument de sănătate publică. Crearea de cartiere accesibile pietonilor şi stimulante cognitiv ar putea întârzia apariţia demenţei la nivel de populaţie. Experţi de renume mondial au avertizat recent că milioane de cazuri ar putea fi prevenite, astfel, prin schimbări simple ale stilului de viaţă şi prin politici publice coordonate.




















