Săptămână decisivă în litigiul primarului Aurel Bălășoiu cu jurnaliștii de la Gândul

Fostul deputat - actual primar al comunei Rociu - Aurel Bălășoiu, a repurtat o primă victorie cu jurnaliștii de la „Gândul” , la Tribunalul București. Bălășoiu îi acuză pe aceștia că au publicat informații și fotografii neadevărate, care i-au afectat viața și activitatea. Procesul a început la Judecătoria Sectorului 2 din Capitală, fiind, imediat, declinat spre instanța superioară. De la sfârșitul lunii ianuarie 2026 este pus pe rolul Curții de Apel București, care va avea ultimul cuvânt. Iar acest ultim cuvânt ar putea fi spus chiar săptămâna aceasta!

Actualul primar al comunei Rociu i-a acuzat, pe ziariștii de la publicația centrală de presă, de publicarea unor materiale în care a fost învinuit pentru fapte grave, fapte ce nu ar fi putut fi probate în urma cercetărilor efectuate. Dosarul a fost înregistrat în data de 10 iulie 2023 pe rolul instanței.

Mai exact, deputatul Aurel Bălășoiu a acuzat că jurnaliștii nu au respectat regulile de conduită pe care legea le impune şi să au adus atingere, prin acţiunile ori inacţiunile lor, drepturilor sau intereselor legitime ale altor persoane.

Iată decizia judecătorilor Tribunalului București, pronunțată în luna mai 2025:

Tip solutie: Admite în parte cererea

Soluția pe scurt: Admite, în parte, cererea de chemare în judecată formulată, completată şi precizată de reclamantul Bălăşoiu Aurel, în contradictoriu cu pârâţii Adrian Artene, Adrian Nicolae, Cristian Lisandru, Otilia Serescu, şi Gândul Media Network S.R.L.. Obligă, în solidar, pârâţii Adrian Artene, Adrian Nicolae, Cristian Lisandru şi Gândul Media Network S.R.L. la plata către reclamant a sumei în cuantum total de 40.000 de euro (echivalentul în lei la data plăţii efective) cu titlu de contravaloare daune morale aferente prejudiciului moral produs ca urmare a încălcării, de către aceşti pârâţi, a dreptului reclamantului la demnitate şi viaţă privată prin maniera de publicare, la datele de 01.10.2022, 02.10.2022, 03.10.2022 şi 05.10.2022, a unor articole de presă în legătură cu reclamantul.

Obligă pârâţii atât la ştergerea/ înlăturarea de pe site-ul / pagina de internet www.gandul.ro a fotografiilor … reclamantului, dar şi la publicarea şi menţinerea pe pagina de internet www.gandul.ro, dar şi pe pagina de facebook a acestei publicaţii, timp de 5 zile, a dispozitivului prezentei hotărâri, la data şi sub condiţia rămânerii definitive a acesteia. Respinge, în rest, cererea de chemare în judecată formulată, completată şi precizată. Obligă pârâţii la plata către reclamant a cheltuielilor de judecată în cuantum de 3.393 de lei reprezentând taxa de timbru aferentă pretenţiilor admise. Cu drept de apel, în termen de 30 de zile de la comunicare, ce se depune la Tribunalul Bucureşti. Pronunţată, azi, 08 mai 2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei .

Document: Hotărâre 653/2025 08.05.2025

Aurel Bălășoiu, în exclusivitate pentru ATITUDINE IN ARGEȘ: ”…Carieră terfelită, după 40 de ani în administrație”

Contactat telefonic, primarul Aurel Bălășoiu a declarat, după victoria repurtată la Tribunalul Argeș: ”După doi ani și jumătate de așteptare și de umilință, consider că instanța și-a făcut, pe deplin, datoria. Este și un semnal, pentru presa avidă de subiecte de senzație, să verifice de zece ori înainte de a publica ceva. Cât despre bani, ce să vă spun? Onoarea și demnitatea mea nu valorează atât, pentru că acestea nu pot fi cuantificate în bani.

După 40 de ani de muncă neîntreruptă în administrație și în politică, toate acestea au fost aruncate la gunoi, în favoarea unui subiect de scandal. Nu mai vorbesc de implicările emoționale, de familia care a fost târâtă în toate aceste mizerii. Și multe altele. Sunt hotărât să merg până la capăt!”

Atât jurnaliștii de la Gândul, cât și primarul Bălășoiu au contestat decizia primei instanțe

Așadar, lupta se reia, în faza finală, la Curtea de Apel București. Desigur, jurnaliștii de la Gândul au fost primii care au contestat hotărârea magistraților Tribunalului. Însă a contestat-o și Aurel Bălășoiu, care ne-a declarat și motivele: ”Este vorba, în primul rând, de sumele cheltuite de mine la procesul acesta, pe care nu le-am putut recupera: onorariu avocat, taxe de timbru și alte cheltuieli directe.”

Dosarul, înregistrat pe 19 ianuarie, a primit un prim termen pe 21 aprilie. Prim termen care ar putea fi și ultimul. Așadar, este probabil să aflăm care este sfârșitul unei povești care a făcut valuri serioase la acea vreme.


Prima pagina

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Curs valutar

Horoscop

Vremea