Bolojan: ”Decizia este clară. Este o nouă majoritate PSD–AUR”

Se plânge liderul PSD, Sorin Grindeanu, pe la mai toate televiziunile, bașca în online, că, după ce a demis Guvernul Bolojan cu sprijinul AUR, ar intra la guvernare, dar nu prea are cu cine. Șeful PSD ne spune că nu vrea să guverneze cu AUR, nu că n-ar vrea, dar, dacă ar face asta, știe că se sinucide politic. PNL-ul zice că vrea în opoziție, ba chiar îl susține și mai puternic pe Ilie Bolojan, iar premierul demis spune că PSD și AUR au majoritate. Uite așa primește Grindeanu săgeți otrăvite de la cel pe care l-a mazilit. Care-i soluția?

”Indiferent cine pleacă sau cine vine, sunt probleme grave”

„Decizia este clară. Este o nouă majoritate PSD–AUR. PSD a fost notificat. S-au bazat pe faptul că în PNL vor găsi premieri confortabili, care semnează, nu deranjează și le permit celorlalți să șurubărească. PNL a luat o decizie (intrarea în opoziție, n.red.), iar acum este responsabilitatea PSD să vină cu o soluție pentru criză. Dacă nu pot să fac asta, atunci să recunoască, este ceva de bun-simț. Atunci noi avem o responsabilitate și vedem care e soluția. Indiferent cine pleacă sau cine vine sunt probleme grave”, a spus președintele PNL, Ilie Bolojan, potrivit Știripesurse.ro.

Ce să vezi, Bolojan nu e prost deloc! A mirosit jocul PSD-ului, doar că șeful Grindeanu și-a luat o mare țeapă. Spera că liberalii îl vor înlătura pe Bolojan de la conducerea partidului și că PSD ar putea reintra la guvernare alături de noul PNL. Deci Grindeanu, cu toată susținerea sa de peste 97% de a ieși de la guvernare, a dat-o de gard. Politica e grea, iar PSD-ul nu mai are de prea mulți ani un lider care să ducă partidul la succes. Plus că poporul s-a cam prins de jocuri și de interese, mai ales după 10 luni cu Bolojan la conducerea Guvernului.

Prietenul Marcel Ciolacu a băgat România în faliment, că a construi cu bani împrumutați la dobânzi uriașe nu se numește dezvoltare, ci se numește îndatorare pentru următoarele generații. Ce mai spui de împrumuturi pentru plata pensiilor și a salariilor? E ca povestea cu românul care își cumpără televizor în rate și după, nu mai are bani de pâine. Nu toți înțeleg cum stă treaba cu împrumuturile, că România era la un pas să intre în incapacitate de plată. Unii vor AUR și PSD cu covrigi în coadă și punct.

„Nu comentez ce face PNL. E treaba PNL, nu e treaba mea”, a spus Sorin Grindeanu, pe holurile Parlamentului, la o zi după moțiunea de cenzură. În aceeași zi, declara la Gândul Live că liberalii au luat o decizie la cald privind intrarea în opoziție și că nu trebuia să acționeze așa. Acum se screme tot PSD-ul să intre la guvernare, să-și facă o majoritate, ca să fie bine până în 2028. Pentru ei, nu pentru noi...

 

Prima pagina

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Curs valutar

Horoscop

Vremea