Din ciclul: ”Offf, viața mea...”. Deputatul AUR Cristina Butură a votat moțiunea anti-Bolojan ca să aibă Curtea de Argeș apă potabilă...
Miercuri, 13 Mai 2026 10:19
Cristina Butură este un deputat de Argeș, ales pe listele AUR, care s-a născut în județul Alba. Și nu c-ar fi o problemă că nu este argeșeancă, mai sunt cazuri în politică, dar a obținut un mandat de parlamentar doar pentru că alegătorii din județul nostru au votat o siglă de partid. De la finele lui 2024 până azi, n-am prea văzut-o pe Butură prin Argeș cu inițiative remarcabile, noroc cu rețelele de socializare că uneori mai strecoară printre postări și câte ceva despre județul care a făcut-o om mare.
”Astăzi, pentru mine, va fi și despre lipsa apei potabile de la Curtea de Argeș”
Înainte de a vota moțiunea de cenzură care a demis Guvernul Bolojan, deputatul de AUR și-a adus aminte de oamenii din Curtea de Argeș care nu au apă potabilă de luni de zile și a postat pe Facebook un mesaj corespunzător. Doar că, în loc de aplauze, urmăritorii au transmis comentarii acide.
”Printre alte multe motive pentru care votez această moțiune, astăzi, pentru mine, va fi și despre lipsa apei potabile de la Curtea de Argeș. Pentru investiții minimale la Curtea de Argeș n-au fost bani, dar pentru stadionul de 400 mil. de lei de la Oradea s-au găsit toți banii într-o noapte, la comisia de buget.”
La mintea cocoșului – cum să compari Curtea de Argeș cu Oradea? Dar Cristina Butură așa a învățat de la șeful Simion, să compari ardei cu pepeni. Și, mai ales, ce treabă are Bolojan cu faptul că nu este apă potabilă la Curtea de Argeș? Evident, n-are nicio treabă, dar pentru electoratul AUR merge...
”Tocmai votezi cot la cot cu cei vinovați pentru situația din Argeș”
Surprinzător (sau poate nu!) deputatul Butura a adunat multe comentarii negative la postarea sa, din care redăm și nou o parte:
• Deci votați alături de pesediștii care nu au făcut investiții în ultimii ani pentru apa potabilă, dând vina pe ăștia care sunt de câteva luni? Măcar ziceți că vreți la ciolan, nu mai prostiți oamenii că sunteți anti-sistem.
• Tocmai îi susții pe incompetenții din Argeș care și-au bătut joc de oamenii de acolo, că nu au făcut ce trebuie la timpul potrivit. Ce treabă are BH cu AG? Te pricepi la administrație de minune!
• Deci votați alături de PSD care deține toate funcțiile decizionale la Curtea de Argeșși care sunt responsabile de dezastrul de acolo! Asta da...logică!
• PSD-AUR , dacă au sânge în instalație,vorba lui PRM-ista lui Manda, să intre la guvernare cu prim-ministrul lor. Până la toamnă vom avea incapacitate de plată,implicit guvernarea țării va fi preluată de Fondul Monetar Internațional cu măsurile fiscale luate de eipentru evitarea falimentului de țară.
• Dacă ești de la AUR și gândești așa,vai de țara asta cu asemenea politicieni.Te-ai gândit vreun moment că acei bani sunt de la Consiliul Local Oradea și acolo omul sfințește locul? La Curtea de Argeș lipsește gospodarul.
• Tocmai votezi cot la cot cu cei vinovați pentru situația din Argeș sau vrei să credem cu toții că Bolojan e de vinăși pentru ce nu a făcut PSD-ul în ultimii 10 ani pentru oamenii din Argeș?Rușinică!
• Dacă vorbești de moralăși onoare și aduci în discuție problema de la Curtea de Argeș, știm deja ale cui jocuri le faci!
• Semeni cu o tipă care vinde semințe la cornet
• Păi, nu PSD ul a fost acolo zeci de ani? De ce n-au făcut ce trebuia? Votați să se continue agonia României și e păcat ca sunteți tânără și nu acceptați schimbări.
• Ai votat de frica partidului, să nu-ti pierzi beneficiile, scutește-ne de grija ta pentru locuitorii din Curtea de Argeș.
• Vorbește în numele tău. Sunt chiar din Curtea de Argeș. Nu mai prezenta situația așa de disperată. Eu nu te-am delegat să mă reprezinți. Votul vostru TÂLHĂRESC a blocat toate reformele începute de un premier capabil. Să vă fie RUȘINE!
• Lăsați că vine FMI-ul, o țâră de răbdare că bag seama că nu vă lăsați până nu ne aduceți în situația Greciei de acum 15 ani.Să vedem, mai furați cu ăia la butoane...
P.S: Ca să mai fim preciși, susținătorii AUR au felicitat-o pe doamna deputat pentru postare și pentru votul moțiunii. Dar ce pretenție să mai avem la alegătorii suveraniști, când parlamentarii fac politică de grădiniță?




















