Păzea! Călin Georgescu se întoarce: ”S-a făcut primul pas pentru ceea ce înseamnă reconciliere națională”
Marţi, 19 Mai 2026 10:07
La șapte zile după Scriptură, ba chiar mai mult, Călin Georgescu a comentat moțiunea de cenzură AUR-PSD care a demis Guvernul Bolojan. ”S-a făcut reconcilierea națională” – a grăit suveranistul, sau ”președintele ales al României”, cum îi spun simpatizanții.
Invitat la o emisiune online moderată de Marius Tucă, salvatorul neamului a spus câteva cuvinte despre eroica moțiune pusă la cale de George Simion și Sorin Grindeanu. La ce inspirație are Călin Georgescu, ne așteptam la mai mult și la o declarație mai la cald, nu după 10 zile. Probabil ocupat cu dosarele penale în care este inculpat, n-a mai avut timp să se uite nici la desene animate...
„Ce pot să spun însă este că apreciez demersul făcut de partidul AUR împreună cu președintele partidului, George Simion, la moțiunea de cenzură. Consider că în mod real George Simion a făcut, a organizat foarte bine această acțiune și și-au asumat-o împreună. Împreună cu Partidul Social Democrat, și amândoi într-adevăr, au dat dovadă, după 35 de ani, ambele partide, de primul pas pentru ceea ce înseamnă reconciliere națională. Felicitări ambelor partide și, sigur, în mod special lui George Simion.”, a spus Georgescu, profund pătruns de evenimentele politice care au aruncat țara în haos.
Și ca să fie isteria completă, AUR îl vrea premier pe Călin Georgescu. Și bineînțeles că tătucului suveraniștilor îi surâde ideea. Dacă n-a avut noroc la Cotroceni, merge și la Palatul Victoria...




















