A fost străpunsă și a doua galerie a tunelului Robești de pe Autostrada Sibiu-Pitești!

Continuă lucrările pe tronsonul Boița – Cornetu! Săptămâna trecută, șeful CNAIR, Cristian Pistol, a anunțat că a fost străpunsă și a doua galerie a tunelului Robești de pe Autostrada Sibiu-Pitești. Menționăm că prima galerie a fost străpunsă pe data de 5 mai. ”În acest moment, ambele galerii ale tunelului Robești (900 m), construit pe secțiunea 2 (Boița-Cornetu), au fost străpunse. Constructorii turci (Mapa-Cengiz) lucrează deja la montarea echipamentelor pentru execuția cămășuielii interioare a celor două galerii. Pe traseul Secțiunii 2 se vor construi 7 tuneluri rutiere în lungime totală de aproximativ 5 km.”, a transmis șeful Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere.

Secțiunea 2 Boița – Cornetu este cel mai complex tronson al autostrăzii Sibiu-Pitești. Potrivit contractului, lucrările vor fi gata în decembrie 2028, dar există și scenarii mai pesimiste privind finalizarea.

Prima pagina

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Curs valutar

Horoscop

Vremea