În 2025 s-au născut cei mai puțini copii din ultimii 96 de ani!

 

Anul trecut, România a înregistrat un record negativ în ceea ce privește natalitatea.

Potrivit Institutului Național de Statistică, în 2025 a fost înregistrat cel mai mic număr de copii născuți vii din 1930. Situația nu este mai fericită nici în cazul copiilor români născuți în Diaspora.

Astfel, în 2025 au fost înregistrați 145.700 de copii, dintre care 134.200 născuți în România (-44.300 față de 2016) și 11.400 născuți în străinătate (-19.700 față de 2016)., arată Edupedu.ro.

Prima pagina

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Curs valutar

Horoscop

Vremea