Primarul de la Bradu, Florin Frătică, atacă dur
Marţi, 15 Noiembrie 2011 01:25
# Consiliul Local Bradu a adoptat hotărârea de desfiinţare a platformelor pentru gunoi # Florin Frătică acuză conducerea CJ de nerespectarea promisiunilor făcute către şase primării. Florin Frătică, primarul comunei Bradu, este foarte nemulţumit de faptul că se tot tergiversează desemnarea firmei care va colecta gunoiul din Argeş. Acesta a spus că, la Bradu, Consiliul Local a hotărât desfiinţarea rampelor care au fost construite de CJ Argeş pentru depozitarea gunoiului. Primăria, la momentul actual, pe lângă gunoiul care se ia de la poarta oamenilor, trebuie să plătească şi pe cel de pe aceste
Cătălin Teodorescu, prim-vicepreşedintele PDL Argeş, a premiat performanţa în sport
Marţi, 15 Noiembrie 2011 01:22
# Cătălin Teodorescu: „E o sumă de bani pe care eu o acord acestor sportive lunar, sumă pe care mi-o pot permite, iar pentru ele această sumă de bani este ca o gură de oxigen”. Săptămâna trecută, la Casa Studentului, Cătălin Teodorescu, prim-vicepreşedinte al PDL Argeş, a premiat două sportive legitimate la Clubul Sportiv Municipal Piteşti – Alina Zaharia şi Monica Grecu - care au reuşit o performanţă deosebită: medalia de aur la Campionatele Europene de judo de la Praga, stilul
Andrei Gerea este morocănos
Marţi, 15 Noiembrie 2011 01:21
Andrei Gerea a fost prezent la conferinţa de presă de săptămâna trecută de la USL. Acesta a început să ne spună verzi şi uscate despre guvernarea PD-istă şi că nu face nimic bun această guvernare. Sinceră să fiu, m-a pierdut foarte repede domnul Gerea în spiciul pe care acesta l-a ţinut, întrucât nu era nimic nou în această cuvântare ţinută de dumnealui, toate aceste cuvinte le aud de
În prezența fostului său șef de la CJ, Marian Fulga, ales președinte al Partidului Poporului-Dan Diaconescu în Argeș
Marţi, 15 Noiembrie 2011 01:20
Peste 300 de delegați din tot județul au venit la Teatrul Al. Davila pentru a vota conducerea organizației județene a Partidului Popular-Dan Diaconescu. Pe lângă aceștia au participat la conferința noului partid și Cătălin Teodorescu, prim-vicepreședinte PDL Argeș, Florin Bolovăneanu, președinte PNG-CD Argeș, Constantin Nicolescu, președinte PSD Argeș și Cristian Ștefan, vicepreședinte UNPR Argeș. Aceștia au vorbit în această ordine, alfabetică, pentru că gazdele nu au vrut să supere pe nimeni, și
Conferinţa de presă a PDL Argeş a fost „acaparată” de senatorul Mircea Andrei
Marţi, 15 Noiembrie 2011 01:19
# Mircea Andrei: „Oamenii de afaceri nu mai simt nevoia unui tătuc la care să se închine” . Mircea Andrei, preşedintele PDL Argeş a încercat să ocolească răspunsurile la întrebările ziariştilor de a spune cum se simte în postura de „Cel mai puternic om din Argeş”. După mai multe insistenţe, acesta a spus că este încredinţat că poate face mai mult pentru judeţul Argeş decât a făcut Constantin Nicolescu şi că acestă titulatură îl obligă la multe. Va face tot ce îi stă în putere pentru a nu înşela
Președintele PC, Daniel Constantin, gata să candideze la Piteşti
Marţi, 15 Noiembrie 2011 01:04
# Acesta i-a atacat dur pe Piedone și Ciuhodaru. Sute de conservatori din 14 organizaţii judeţene din sudul ţării s-au întâlnit la Piteşti, pentru a discuta cu conducerea partidului despre ultimele evenimente din PC şi din Uniunea Social Liberală.
Cu această ocazie, președintele partidului, Daniel Constantin, le-a explicat colegilor din teritoriu de ce este nevoie să treacă peste orgolii și să colaboreze cât mai bine cu colegii din PSD și PNL. În acest sens a fost dată, ca exemplu pozitiv, chiar organizația
Conferinţă UNPR la Piteşti: „Oamenii vin la noi pentru că le răspundem la telefon şi le deschidem uşa”
Marţi, 15 Noiembrie 2011 01:02
În deschiderea conferinţei UNPR din săptămâna care tocmai s-a încheiat, domnul vicepreşedinte Nichifor Bălan a ţinut să menţioneze participarea în număr mare - 110 delegaţi, a organizaţiei judeţene Argeş la Conferinţa Regională a partidului, ce a avut loc joi, 3 noiembrie la Călăraşi. Evenimentul a a vut invitaţi din şapte judeţe: Ialomiţa, Călăraşi, Prahova, Teleorman, Dâmboviţa, Argeş şi Giurgiu. Dânsul a mai spus că îmbucurător pentru tânărul partid este creşterea numărului de membri.
Dorin Mărăşoiu a fost nominalizat de primarul Boţârcă, în faţa lui Victor Ponta, drept candidatul USL la Camera Deputaţilor
Marţi, 15 Noiembrie 2011 00:54
# S-a întâmplat la o întrunire secretă a conducerii PSD din colegiul Topoloveni # Sorin Lupu, primarul comunei Priboieni: Şansele lui să reuşească sunt de 100%. În data de 6 septembrie, Victor Ponta, preşedintele PSD, alături de soţia lui, europarlamentarul Daciana Sârbu şi staff-ul politic central aferent au descins în Argeş, invitaţi la Ziua Porţilor Deschise la Topoloveni. Cei doi politicieni au gustat din deja celebrul magiun produs în localitate, singurul produs românesc certificat de
Ştefan Lăzăroiu a sprijinit hramurile bisericilor din colegiul Curtea de Argeş
Marţi, 15 Noiembrie 2011 00:05
Nu mai puţin de cinci hramuri ale unor biserici aflate în zona de nord a judeţului l-au avut ca invitat pe Ştefan Lăzăroiu, preşedintele PDL Curtea de Argeş. Evenimentele s-au petrecut cu ocazia Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, iar politicianul a sprijinit organizarea meselor pentru patru dintre aceste locaşuri sfinte. Astfel, Ştefan Lăzăroiu a fost alături de argeşeni la serbarea bisericilor din Valea Danului, sat Verneşti, din Mălureni, sat Zărneşti, biserica din Brăteşti – comuna Albeştii de Argeş, dar şi la cea
La Priboieni s-a inaugurat sediul PDL
Marţi, 15 Noiembrie 2011 00:02
Senatorul Mircea Andrei a fost prezent la Priboieni la sfârşitul săptămânii trecute, cu ocazia inaugurării sediului din comună. Acesta a spus că a început metodic colegiu cu colegiu, iar acum că a terminat zona de nord, a venit vremea ca partidul să se organizeze şi pe colegiul Topoloveni. „Vom face puţină ordine, atât în activitatea noastră politică, cât şi în activitatea administrativă a celor care sunt astăzi la conducerea administrativă a colegiului Topoloveni”. Comuna Priboieni are o organizaţie puternică, spune
Dorin Falcă şi primarul comunei Rucăr ajută o familie săracă
Luni, 07 Noiembrie 2011 02:00
Săptămâna trecută, Dorin Falcă a răspuns la rugămintea primarului comunei Rucăr de a ajuta o familie săracă. Aceasta este formată dintr-un bătrân, care a rămas orb de 23 de ani, locuieşte împreună cu trei băieţi, care şi aceştia la rândul lor au familii şi câte 3-4, chiar 5 copii. Casa este foarte sărăcăcioasă şi are doar două camere. Nu vă puteţi închipui în ce condiţii mizere locuiesc aproape 20 de persoane în cele două camere. Viorel Ţâru, consilier local din comuna Rucăr, a adus această problemă pe masa primarului.
Mircea Andrei a primit diploma “Cel mai puternic om din Argeş”
Luni, 07 Noiembrie 2011 02:00
Vineri seara, la restaurantul Ramada, echipa săptămânalului „Ancheta” a sărbătorit, alături de sute de personalităţi din viaţa publică a judeţului, nouă ani de existenţă. Aniversarea a fost marcată prin organizarea Balului Ancheta, cu ocazia căruia a avut loc şi lansarea catalogului „Cei mai puternici oameni ai Argeşului”.
Senatorul Şerban Valeca solicită guvernului finanţarea proiectelor de investiţii aflate în curs de execuţie prin bugetul de stat pe 2012
Luni, 07 Noiembrie 2011 02:00
La ultima conferinţă de presă care a avut loc la sediul PSD, senatorul Şerban Valeca a atras atenţia guvernanţilor României cu privire la problema proiectelor de investiţii aprobate şi aflate în diverse stadii de execuţie în Judeţul Argeş. Dacă rememorăm intervenţiile lui Valeca din ultimii ani, o să constatăm că dânsul a susţinut cu insistenţă finanţarea şi dezvoltarea unor proiecte de investiţii care să producă efecte economice, să dezvolte locuri de muncă pe termen lung, iar aceste lucrări să fie executate cu
PNL Piteşti: „Angajaţii de la Primărie nu-şi fac treaba pentru că sunt prea ocupaţi să joace solitaire”
Luni, 07 Noiembrie 2011 02:00
# Florea Adrian (foto), vicepreşedinte al PNL Piteşti: „Se ştie că angajaţii Primăriei nu s-au implicat cum ar fi trebuit în problema termoizolării blocurilor, pentru că tot mai multe blocuri din cartierele piteştene sunt pestriţe, multicolore, nu tocmai plăcute la vedere... Primarul Pendiuc este puţin sabotat de angajaţii săi care nu-şi fac treaba pentru că sunt prea ocupaţi să joace solitaire”. La conferinţa de presă care a avut loc la sediul PNL
USL va veni cu un candidat unic la toate primăriile PDL din Argeş
Luni, 07 Noiembrie 2011 02:00
# Theo Nicolescu (foto), vicepreşedinte PNL Argeş: „În toate primăriile unde se află la conducere primari PDL, USL-ul va veni cu un candidat unic la primărie, inclusiv la primăriile din Costeşti, Bradu, Oarja” # Theo Nicolescu, vicepreşedinte PNL Argeş: „La Costeşti, consider că cel mai bun candidat este Florin Sandu (din partea PNL). [...] La Curtea de Argeş, cel mai bun candidat este Costinel Vasilescu.” La ultima conferinţă de presă care a avut loc la sediul
Cornel Lazăr: ,,Argeşul a trecut printr-un atac”
Luni, 07 Noiembrie 2011 02:00
Liderul Partidului Conservator Argeş, Cornel Lazăr, a criticat dur decizia de oprire a finanţărilor pentru drumurile turistice argeşene. Lazăr a specificat că toate aceste lucruri se datorează culorii politice pe care o are şeful de la CJ Argeş. ,,În Argeş şi în Teleorman sunt marile probleme, potrivit doamnei Udrea, iar aceste lucruri demonstrează clar că este vorba de culoarea politică”, a spus
Primarul Boncoi de la Valea Mare Pravăţ - strigat la poartă de conducerea PSD Argeş
Luni, 07 Noiembrie 2011 02:00
# Constantin Nicolescu însuşi a încercat să îl convingă pe Boncoi că îi stă mai bine în roşu. Se pare că nu a reuşit… Racolarea primarilor PSD de către PDL nu mai este niciun secret. S-au scris nenumărate pagini în toate ziarele din Argeş despre primarii care vor să treacă la PDL. Senatorul Mircea Andrei le-a mai deschis o uşă pe la ministere, i-a mai ajutat cu o vorbă bună, iar primarii, de dragul banilor primiţi de la guvern, s-au afişat fără nicio jenă cu PDL-ul, uitând de PSD.
Consiliul Judeţean Argeş, plantaţia personală a Simonei Bucura Oprescu
Luni, 07 Noiembrie 2011 02:00
# 1001… greşeli ale Simonei Bucura Oprescu. Episodul al 2-lea. Acest articol se va baza doar pe declaraţiile pe care doamna vicepreşedinte Simona Bucura le-a făcut la o emisiune TV. Nu pot decât să iau declaraţiile şi să vi le enumăr şi dumneavoastră, pentru a vedea ce înseamnă un politician tânăr, dar care are deja 16 ani de politică, şi cum reuşeşte acest politician să nu „mintă poporul cu televizorul”. Mai mult, vă voi arăta cum reuşeşte doamna vicepreşedinte să transforme Consiliul Judeţean în plantaţie de puieţi politici, în timpul audienţelor domniei sale.
Constantin Nicolescu a făcut faţă cu succes scandalului de la Mihăeşti
Miercuri, 02 Noiembrie 2011 14:24
# Constantin Nicolescu către Simona Bucura: “Taci mă din gură, nu auzi mă să taci!?” “La Mihăeşti a vrut să se dea un avertisment argeşenilor. Argeşeni suntem şi nu vom pleca de aici. Nu ne permitem să avem astfel de comportamente. Se depăşeşte limita comportamentului legal, abuzul devine normă de lucru la PDL”, spune Constantin Nicolescu. Acesta este vizibil deranjat de amploarea pe care a luat-o evenimentul petrecut la Mihăeşti, cu ocazia zilei comunei. Constantin Nicolescu, deşi iniţial
Cătălin Teodorescu: „Nu mă miră ce spune Constantin Nicolescu. A distorsiona adevărul este o obişnuinţă la el.”
Miercuri, 02 Noiembrie 2011 14:22
Constantin Nicolescu spunea despre Cătălin Teodorescu: „ Cătălin Teodorescu a ajuns prefect din greşeală. Nu am vrut să-l pun vicepreşedinte la Consiliul Judeţean şi mi s-a demonstrat că l-au pus prefect. A existat o presiune şi a fost nominalizat prefect. Noi l-am ajutat să devină prefect, iar el ne-a întors spatele”.
Mai multe articole..
- Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Simona Bucura Oprescu, minte cu neruşinare!
- La conferinţa judeţeană, uneperiştii şi-au criticat colegii de guvernare. Nici opoziţia nu a scăpat...
- Femeile din PDL și-au făcut cont pe Facebook
- În viziunea PNŢCD Argeş, Iani Popa şi Andrei Gerea sunt nişte „panarame” politice
Pagina 164 din 184
«ÎnceputAnterior161162163164165166167168169170UrmătorSfârşit»



















