Gelu Tofan, despre absența a patru ani din CV: „Nu mi s-a făcut carte de muncă. (…) Am lucrat pentru mine personal”
Luni, 31 Mai 2021 10:59
# Lui Tofan i-a mers bine cât timp PNL-ul a fost la putere. Timp de un an a bifat trei locuri de muncă la stat
Gelu Tofan, viceprimarul Piteștiului, a dat-o în bară cu… vechimea în muncă. Întrebat de jurnaliști de ce lipsesc din CV-ul său informaţii despre locul de muncă în perioada 1994-1998, liberalul a fost cam indecis. Ba că a lucrat la negru, ba că a lucrat pentru el personal. Concluzia o trageți dumneavoastră!
„Eu nu cred că îmi lipsesc. Am avut o activitate chiar intensă. Într-adevăr, în perioada respectivă nu era un control strict asupra firmelor care angajau. Nu mi s-a făcut carte de muncă… Nu am lucrat la negru. Am lucrat pentru mine personal. Care e problema?”, a precizat, mândru tare, Gelu Tofan.
Conform aceluiași CV, reiese că lui Tofan i-a mers bine cât timp PNL-ul a fost la putere. Timp de un an a bifat trei locuri de muncă la stat.
Între 22 februarie-16 aprilie 2020 a fost angajat ca expert la Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului, instituție condusă în acea perioadă chiar de bunul său prieten Adrian Miuțescu, președintele PNL Argeș. Apoi, între 1 iulie 2020 – 22 februarie 2021 a fost șef-serviciu la Agenția Teritorială de Îmbunătățiri Funciare Argeș, iar din 22 februarie 2021 a devenit viceprimarul municipiului Pitești. Să trăiască partidul!
A.V.