Programul ”Lapte și corn” continuă și în anul școlar 2025-2026
Luni, 29 Septembrie 2025 10:30
Săptămâna trecută, Guvernul condus de Ilie Bolojan a aprobat continuarea Programul ”Lapte și corn”, bugetul pentru anul școlar în curs fiind majorat cu 4,75%. În total, vorbim de suma de 798 milioane de lei, dintre care 86,9 milioane lei provin din fonduri europene, iar restul de 711,2 milioane lei sunt alocați din bugetul de stat. Programul are peste 1,8 milioane de beneficiari.
Preșcolarii și elevii de ciclu primar și gimnazial vor primi zilnic la școală produse de panificație, lapte și fructe.
„Programul pentru școli continuă, cu un buget majorat la 798 milioane lei. Am aprobat astăzi în Guvern continuarea Programului pentru școli al Uniunii Europene, pentru perioada 2023–2029, precum și bugetul aferent anului școlar 2025–2026. Fondurile vor asigura distribuirea zilnică a fructelor și legumelor, laptelui și produselor lactate precum și produselor de panificație pentru peste 1,8 milioane de preșcolari și elevi. Folosim fondurile europene pentru a asigura alimentație sănătoasă copiilor noștri și sprijinim și producătorii locali distribuind produsele pe care le obțin.”, a declarat ministrul Muncii, Florin Barbu, potrivit Edupedu.ro.




















