Parlamentarii de Argeș – prezenți... și nu prea!... Primar de comună: ”Sunt probleme majore și nu se implică nimeni. Ne simțim părăsiți!”
Miercuri, 19 Noiembrie 2025 10:10
Acest subiect a fost inspirat de o discuție pe care am avut-o cu Bebe Ivan, primarul comunei Băbana. Edilul ne-a mărturisit, recent, că în localitatea pe care o conduce, parlamentarii de Argeș ajung din patru în patru ani, după care uită și drumul până la Băbana și promisiunile făcute.
Așadar, în campania electorală este pelerinaj prin localitățile argeșene, după care domnii senatori și deputați rămân înțepeniți în scaunele de la București. Și oare aceste practici nu sunt general valabile? Am adresat această întrebare și altor primari argeșeni și am aflat că deputații și senatorii ajută și nu prea...
Gheorghiță Boțârcă, primar oraș Topoloveni (PSD)
La cât exercițiu administrativ am, eu mă duc direct la București. Miniștrii vin și pleacă, parlamentarii vin și pleacă. Eu rezolv problemele instituțional. Și nu fac nici gălăgie prin presă...
Supărarea nu e pentru că nu mă ajută pe mine, la Topoloveni, ci faptul că județul are câteva conflicte pe care parlamentarii le-ar putea rezolva dacă s-ar implica. Sunt conflicte pe fondul funciar. Avem oameni care au păduri validate din 2007 și nu au primit nimic. Pentru că am avut o sumedenie de miniștri, iar parlamentarii n-au fost în stare să dea o lege prin care să scoată pădurea din domeniul public și să o dea oamenilor.
Daniel Iosif – primar comuna Aninoasa (PNL)
Nu neapărat ne ajută parlamentarii argeșeni. Este exact cum ați spus, vin în campanie. Așa se întâmplă... Pe probleme punctuale e greu. Sunt probleme cu urșii, cu câinii, sunt probleme financiare, plata salariilor în primării. Sunt probleme majore și nu se implică nimeni. Ne simțim părăsiți.
Vasile Leau – primar comuna Boteni (PSD)
Mă simt foate sprijinit de parlamentari, mai ales de ai noștri de la PSD. Am rezolvat foarte multe probleme, chiar ne sună din comisiile parlamentare. Am avut dificultăți cu un parc fotovoltaic și am fost sunat de doamna Simona Bucura-Oprescu și am rezolvat. Și Mîndroc ne sună. Deputatul Mihalcea ne-a ajutat mult în pandemie, și ne ajută și acum.
Florea Ene – primar comuna Ciomăgești (PSD)
Cel puțin verbal ne ajută parlamentarii. Până la fapte, e mai greu... Dar au răspuns la telefon când i-am sunat.
Marian Toader – primar comuna Lerești (PSD)
Am avut întotdeauna sprijin de la parlamentarii noștri și de la Consiliul Județean Argeș. Eu mereu le spun oamenilor că ceea ce am realizat a fost în echipă. Nu am făcut singur.
Iosif Ion – primar comuna Mioarele (PNL)
Să fiu sprijinit în ce fel? Doar ne transmit ce se întâmplă la București, primim mesaje și înștiințări.
Sevastian Pupăză Roșu – primar comuna Stolnici (PSD)
În mare măsură ne-au ajutat. Am rezolvat multe, am găsit înțelegere, au fost alături de noi, primarii.




















