Senatorul Mihai Coteț, despre mazilirea lui Ludovic Orban: ”O avea păcatele lui, ca orice politician vechi, dar un lucru e cert: are fler politic”
Marţi, 25 Noiembrie 2025 10:16
Săptămâna trecută, președintele României, Nicușor Dan, a făcut o mișcare aproape surprinzătoare! L-a demis din funcție pe Ludovic Orban care, de mai puțin de o lună și jumătate, îl consilia pe șeful statului pe probleme politice. Decizia lui Nicușor a fost speculată intens, iar motivele par să fie că Orban a vorbit prea mult. Chiar dacă a cam avut dreptate...
Senatorul liberal Mihai Coteț consideră că demiterea lui Orban nu este o mișcare avantajoasă pentru șeful statului, că mai degrabă Nicușor Dan se putea folosi foarte mult de experiența lui Ludovic Orban.
”Această decizie m-a surprins și nu m-a surprins, în egală măsură.
De ce nu m-a surprins? Pentru că, așa cum ați văzut și dumneavoastră, Ludovic Orban a avut numeroase apariții în mass-media, în care și-a exprimat puncte de vedere într-un mod destul de tranșant. Există o rigoare atunci când ești consilier prezidențial și aici nu vorbim despre faptul că nu ai voie să îți exprimi liber opiniile, cât despre faptul că ești dator să ții pentru tine măcar acele poziții care sunt opuse cu cele ale președintelui. Altfel, riști să îl pui în situații delicate.
Pe de altă parte, punctele de vedere ale lui Ludovic Orban îl avantajau pe președintele Nicușor Dan. De aici și surprinderea mea. Pe drept cuvânt, Orban a declarat că USR se folosește într-un mod care ar putea irita electoratul de imaginea președintelui. Poate și președintele este de acord, dar nu o putea spune. De asemenea, Ludovic Orban a vorbit deschis despre cât de nocivă este opoziția PSD la reformă, poziție pe care președintele, care are și rol de mediator, iar nu și-o permite la fel de direct.
Ludovic Orban o avea păcatele lui, ca orice politician vechi, dar un lucru e cert: are fler politic. Nicușor Dan ar fi putut să se folosească de acest fler. Faptul că a ales să se dispenseze de un om care i-ar fi putut face o radiografie politică foarte aproape de adevăr ridică semne de întrrebare. Un consilier bun nu este acela care îți confirmă opiniile, ci acela care nu te lasă să greșești. Orban nu era perfect, dar era omul care a avut o contribuție importantă la alegerea sa ca președinte și, așa cum spuneam, ar fi fost un consilier valoros pe zona de strategie politică.”, a declarat senatorul PNL Argeș, pentru Atitudine în Argeș.




















