După mazilirea lui Ludovic Orban, semne de întrebare în Argeș... De ce tace fostul deputat Adrian Miuțescu?
Miercuri, 26 Noiembrie 2025 10:16
Săptămâna trecută, Ludovic Orban a fost demis de șeful statului, Nicușor Dan, din funcția de consilier prezidențial. Dar faptul că Orban n-a făcut prea mulți purici la Cotroceni, nu e de mirare, fiindcă personajul a fost, ani la rând, un oportunist care a profitat de conjuncturi avantajoase pentru el, nu pentru România. Dar contextul politic aduce în față un alt subiect – tăcerea fostului deputat de Argeș, Adrian Miuțescu, prieten la cataramă cu Orban...
”Președintele ar fi avut o datorie față de mine”
După ce a fost scos din schema prezidențială, Ludovic Orban a declarat pentru presa centrală:
”Astăzi am aflat că nu mai sunt în echipa domnului președinte Nicușor Dan. Despărțirea vine din inițiativa președintelui, să nu încercăm să coafăm o realitate, după o singură discuție pe care am avut-o într-un oarecare nivel de contradicție, referitor la o declarație pe care am dat-o la o emisiune televizată, cu privire la folosirea abuzivă a imaginii președintelui României în cadrul campaniei pentru Primăria Capitalei.
Nu sunt de ieri-de astăzi în colaborare cu Nicușor Dan. Președintele mă cunoaște foarte bine și, în discuția pe care am avut-o, i-am spus că această declarație am dat-o în sprijinul imaginii președintelui și pentru a asigura o eventuală defensivă în cazul în care este atacat de adversari politici. Nu regret această declarație. Dacă m-ar fi întrebat cineva după discuția cu președintele, aș fi spus același lucru. Eu nu pot să cred că, după colaborarea noastră - în care eu nu am nicio datorie față
președintele României. Mai degrabă președintele ar fi avut o datorie față de mine - să folosești ca motiv de despărțire o astfel de declarație, mi se pare cam puțin.
Personal, înțeleg decizia președintelui. M-aș fi bucurat să înțeleg poate alte motive care au stat la baza deciziei, pentru că mi se pare un fleac această declarație, care a fost făcută reprezentând instituția prezidențială, în apărarea imaginii președintelui Nicușor Dan. Eu nu am manifestat public nicio preferință față de niciun candidat la Primăria Capitalei. Dimpotrivă, poziția mea a fost de neimplicare în această cursă, care cred că a fost poziția corectă și cred că a fost și susținută de președintele Nicușor Dan.
În privința altor declarații, nu aveam cum să nu critic PSD pentru blocarea deciziilor din coaliția de guvernare, în care s-a întârziat cu cel puțin o lună decizia de restructurare a administrației. Nu aveam cum să nu critic PSD pentru faptul că l-a transformat pe premierul României în sac de box și a început să câștige capital electoral încercând să mimeze faptul că ei sunt în opoziție față de Bolojan. Nu aveam cum să nu critic decizia celor patru judecători PSD de la CCR care au blocat reforma pensiilor magistraților. Nu aveam cum să nu vorbesc public de posibilitatea de a ajunge la un moment dat la o revizuire a Constituției, astfel încât să desființăm pensiile speciale, ca posibilă soluție de a atinge acest obiectiv care este dorit de atât de mulți oameni.”
Miuțescu, de la pozele cu câinele lui Orban la... tăcere
Și dincolo de declarațiile lui Ludovic Orban, ne surprinde tăcerea lui Adrian Miuțescu. Nicio declarație publică, nicio postare pe contul de socializare despre mazilirea lui Ludovic Orban pare cel puțin surprinzătoare, dacă te gândești că fostul deputat de Argeș distribuia pe Facebook și poze cu Orban și câinele său...
Pe 25 octombrie, Miuțescu a publicat pe pagina de socializare un mesaj cu ocazia Zilei Armatei Române, însoțit de o imagine mai veche în care apărea alături de Ludovic Orban. După care au urmat postări la diverse sărbători creștine, niciuna cu iz politic.
Demiterea lui Orban a fost trecută sub tăcere de fostul parlamentar de Argeș, în ciuda faptului că Miuțescu s-a sinucis politic de dragul lui Ludovic Orban, plecând din PNL Argeș pe ușa din dos. Apoi au urmat ani în care a Miuțescu a alergat prin Argeș în campania electorală și s-a ales cu praful de pe tobă.
Și totuși, de ce nu vorbește Adrian Miuțescu, vicepreședinte Forța Dreptei la nivel național, despre mazilirea lui Orban? Miuțescu a postat totuși, pe Facebook, un video in care vorbea Orban la TV, după 3-4 zile de la demitere.
Nu știm care e atmosfera în bucătăria Forța Dreptei, după demiterea cu cântec, dar faptul că li s-a ars tocana i-a redus pe toți la tăcere. Cu Orban la Cotroceni, formațiunea mai avea ceva șanse de vizibilitate publică, dar după înlăturarea șefului suprem, partidul a căzut în cap.
În luna octombrie, Adrian Miuțescu, declara pentru un ziar local, fericit nevoie mare că Orban e din nou pe cai mari la București:
„După cum știți, Ludovic Orban a fost mereu un apropiat al județului nostru și este la curent cu politica argeșeană. Un om cu o asemenea experiență, un politician care a trecut prin atâtea funcții și situații poate fi extrem de util președintelui Nicușor Dan, care trebuie să capete mai multă experiență din mers. Să nu uităm contribuția lui Orban la proiecte mari de infrastructură care au efecte în județul Argeș: centura Piteștiului, Autostrada Pitești – Sibiu și urgentarea lucrărilor la DEx Pitești-Craiova. Argeșul are un prieten la Cotroceni, Orban este legat de noi și cunoaște foarte bine dinamica, inclusiv cea politică, din zona noastră.”




















