Piteștiul s-a înfrățit cu un municipiu din Turcia

 

Astăzi, în prima zi a Simfoniei Lalelelor, Piteștiul s-a înfrățit cu municipiul Șanliurfa din Turcia.

”A fost o mare bucurie pentru noi ca, în cadrul acestui eveniment emblematic pentru Pitești – Simfonia Lalelelor – să semnăm şi un acord de înfrăţire cu un municipiu metropolă ce are o istorie impresionantă și o identitate culturală remarcabilă – Șanliurfa din Turcia.

În luna ianuarie a acestui an, am avut onoarea de a vizita acest loc special, unde tradiția și istoria milenară se împletesc într-un mod cu adevărat unic – aici se află cel mai vechi templu din lume, are 11 500 de ani. Am descoperit nu doar un oraș de o mare frumusețe, ci și o comunitate caldă, deschisă și profund atașată valorilor sale.

Astăzi, facem încă un pas important în consolidarea relației dintre orașele noastre. Înfrățirea dintre Pitești și Șanlıurfa nu este doar un gest simbolic, ci începutul unui parteneriat.

Mulţumesc primarului Municipiului Metropolitan Șanlıurfa, Mehmet Kasim Gulpinar pentru iniţiativă, de acum înainte avem fraţi şi în Turcia!”, a transmis primarul Piteștilui, Cristian Gentea.

Prima pagina

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Curs valutar

Horoscop

Vremea