14 milioane de euro pentru municipiul Curtea de Argeş
Marţi, 07 Septembrie 2010 22:11
# Acesta este primul rezultat spectaculos al tandemului Mircea Andrei-Ştefan Lăzăroiu. La cât mai multe... Un proiect de mare anvergură a făcut, pentru locuitorii municipiului Curtea de Argeş, ca ziua de 1 septembrie să devină una memorabilă. Pentru că la această dată au fost semnate
Reducerea cu 25% a lefurilor a făcut ravagii. Salarii de sub 500 de lei la Primăria Piteşti!
Miercuri, 18 August 2010 11:05
În luna august, salariile bugetarilor sunt cu 25% mai mici, după ceea ce a aprobat tata Boc şi ai lui. Nu-i de mirare. Măsura a fost anunţată, astfel că fiecare angajat din sistemul de stat s-a supus deciziei guvernamentale. Asta nu e tot însă! Tudor Pendiuc, primarul Piteştiului, acuză Executivul că a minţit atunci
Clădirea Casei de Pensii Argeş are probleme estetice!
Miercuri, 18 August 2010 10:53
La nici doi ani de la reabilitarea care a costat un milion de euro, a căzut tencuiala de pe faţada imobilului. Proverbul “Dai un ban, da’ ştii că face...” ar trebui reinventat la Piteşti, locul unde înţelepciunea populară e zdrobită de înţelepciunea celor care au învăţat că nimic nu e imposibil dacă ai tupeu... În urmă
La Uda, ca raţa prin apă…
Miercuri, 18 August 2010 10:52
# Marcel Ciobanu a făcut în campania electorală din anul 2008 promisiuni pe care acum nici măcar nu şi le mai aminteşte. Promisiunile şi ofertele electorale cu care au fost intoxicaţi românii în campaniile electorale au fost date uitării de o mare parte din cei care au ajuns la putere. După ce s-au
Davidescu acuză… Medicul Frătoaica a realizat lucrări la Spitalul Judeţean, fără licitaţie publică !
Miercuri, 18 August 2010 10:50
Vă relatam, în ediţia trecută a publicaţiei noastre, despre neînţelegerile care au apărut între Gheorghe Frătoaica, fostul director al Spitalului Judeţean, şi prefectul Gheorghe Davidescu (foto) pe de-o parte, şi Anca Alexandrescu, directorul Direcţiei de Sănătate Publică Argeş, pe de altă parte. În urmă cu ceva
De ziua Mioveniului, locuitorii s-au distrat pe cinste
Miercuri, 18 August 2010 10:48
În perioada 13 – 15 august, oraşul Mioveni s-a îmbrăcat în haine de sărbătoare. La cei 525 de ani pe care i-a împlinit urbea, Primăria şi Consiliul Local au organizat petreceri, concursuri sportive şi manifestări artistice, spre bucuria locuitorilor care s-au distrat trei zile, pe cinste. Manifestările de acest gen se organizează de ani
Ziua comunei Albeştii de Muscel, soare, bere, voie bună
Miercuri, 18 August 2010 10:39
Albeştii de Muscel este, din punct de vedere al peisajului, una dintre cele mai frumoase comune ale judeţului. Iar de ziua acesteia, Dumnezeu a dăruit-o cu un soare primitor, pentru ca oamenii să se poată bucura în voie. Soarele primitor de care vorbeam nu a fost unul ca la Piteşti, unde termometrele arătau la
Petrecere de zile mari la Aninoasa
Miercuri, 18 August 2010 10:38
# Ştefan Lăzăroiu şi Ştefan Benonie, organizatorii evenimentului. Ziua de duminică, 15 mai, va rămâne cu siguranţă mult timp în memoria localnicilor de la Aninoasa, ca fiind una dedicată bunei dispoziţii şi veseliei. Sute de oameni au venit din toate colţurile comunei pentru a asista la un spectacol de zile mari.
56 de poliţişti comunitari îşi vor lua “adio” de la locurile de muncă
Joi, 05 August 2010 12:42
Vă relatam, în urmă cu ceva vreme, despre prosperitatea de care se bucură poliţiştii comunitari, atunci când îşi încasează leafa lunară care, în unele cazuri, nu atinge nici 600 de lei. Ei bine, în timp ce şefii de la acest serviciu iau salarii mai de doamne-ajută, subalternii au fost nevoiţi să zică mersi pentru o nimica toată,
Piteştiul, Topoloveniul şi Bascovul se vor ocupa de Termoficare!
Joi, 05 August 2010 12:37
Termoficarea piteşteană a intrat în istorie. Falimentară, părăsită, hulită de toţi, fosta societate distribuitoare a agentului termic a cedat locul Serviciului Local de Termoficare ce a reuşit să se menţină pe linia de plutire, başca să asigure confort termic beneficiarilor. Hotărârea Guvernului, aceea de a reduce numărul angajaţilor
Primarul din Dârmăneşti, condamnat la închisoare!
Joi, 29 Iulie 2010 13:17
# „E o greşeală, domne’!”, afirmă Emilian Ciolan despre sentinţa Judecătoriei Câmpulung, „o s-o repar la Tribunal!” Premieră neaşteptată în Argeş: în vreme ce toate privirile sunt aţintite spre Piteşti şi comunele din împrejurimile reşedinţei de judeţ, primul primar din Argeş care o „fură” este
Zilele comunei Hârseşti nu au costat nimic Primăria
Joi, 29 Iulie 2010 13:16
# Toate cheltuielile au fost acoperite din sponsorizări. Se poartă, chiar şi în vremuri de criză, petreceri cu tentă mai mult sau mai puţin electorală, de culori mai mult sau mai puţin politice, zile ale comunelor, ale oraşelor, ale judeţului. La nivelul Consiliului Judeţean nu se simte contracţia economică, din
Circ (fără pâine) la Costeşti pe tema disponibilizărilor din Primărie
Joi, 29 Iulie 2010 12:59
# La şedinţa de Consiliu Local de luni sunt dornici să participe câteva sute de oameni. Sărăcie este peste tot, însă vestea că din structura de 117 oameni a Primăriei Costeşti vor trebui disponibilizate 37 de persoane a căzut ca un trăsnet în zonă. Listele au fost făcute, apoi schimbate, făcute şi schimbate din
Bugetarii de la CJ Argeş sunt liniştiţi, iar salariaţii Primăriei Piteşti aşteaptă restucturările
Joi, 29 Iulie 2010 12:56
# Primarul Tudor Pendiuc va trebui să disponibilizeze 1.291 de angajaţi. De fapt vremurile grele au venit deja, şi nu numai pentru bugetari. Sunt prezente în toate casele oamenilor de rând şi după cum stau lucrurile, problemele nu vor dispărea prea uşor. Guvernul Boc a stabilit normativul de personal
Pacienţii Spitalului Judeţean la mâna CJ Argeş
Joi, 29 Iulie 2010 12:43
# Patru miliarde de lei vechi pot intra lunar în bugetul unităţii medicale pentru achiziţionarea de medicamente şi materiale sanitare. Marea descentralizare a spitalelor, adică trecerea lor în subordinea autorităţilor judeţene şi locale poate aduce veşti bune pentru pacienţi. După ce s-au finalizat procedurile, oamenii aşteaptă veşti bune, ştiut fiind faptul că sistemul sanitar românesc nu este dintre cele mai performante. Întrebat despre schimbările pe care le va aduce descentralizarea, Dan Gabriel Popa, directorul medical al Spitalului Judeţean Argeş, ne-a declarat că, în ceea ce priveşte funcţionarea în sine a spitalului, nu se vor face modificări esenţiale. Cu toate acestea, după ce se va instala noul Consiliu de
Primăria Piteşti construieşte un nou adăpost pentru câini
Joi, 29 Iulie 2010 12:39
Edilul Tudor Pendiuc le-a pus gând rău maidanezilor care-şi fac veacul prin Oraşul Lalelelor, asfel că intenţionează să mai amenajeze un adăpost, unde să strângă câinii care umblă slobozi pe străzi. Deşi de ani buni există Biobaza de la Smeura, care s-a angajat să rezolve problema câinilor fără stăpân, asociaţia s-a dovedit ineficientă şi asta deoarece majoritatea patrupedelor care ajung la biobază, se întorc în stradă după ce sunt vaccinate şi sterilizate. Aşa se face că numeroşi piteşteni au reclamat situaţia de fapt, nu puţini fiind cei muşcaţi de câini. După cum a declarat Pendiuc, noul amplasament va fi în preajma Petrochimiei, lângă CET-ul pe cărbune, unde există deja o construcţie care are o suprafaţă de 200-300 mp. ANCA ITTU
Davidescu e supărat foc pe Frătoiaca
Miercuri, 21 Iulie 2010 19:26
# Prefectul îl acuză pe şeful de la Spitalul Judeţean Argeş că şi-a făcut birou bengos pe banii statului. Descentralizarea spitalelor româneşti, în speţă şi a celor argeşene, a scos la iveală o serie de situaţii comico-tragice la care s-au făcut părtaşi mai marii care au în mână pâinea şi cuţitul. În acest
Proiecte importante în an de criză!
Miercuri, 21 Iulie 2010 19:22
Oraşul Ştefăneşti se poate mândri şi în acest cu o serie de realizări, a căror finanţare este asigurată de la bugetul local. Deşi primarul Dorin Bărbuceanu recunoaşte faptul că 2010 şi chiar 2009 n-au fost prea prietenoşi din punct de vedere economic, admite faptul că s-au găsit fonduri şi pentru respectarea
„La 1 septembrie vom avea gaze în toată localitatea”
Miercuri, 21 Iulie 2010 19:11
Criza economică e o realitate pentru toţi românii, doar că în unele colţuri de ţară lucrurile merg pe un făgaş ascendent, indiferent de situaţia traversată. În Moşoaia de exemplu, primarul Florea Ene se poate mândri cu ceva realizări, începute sau finalizate în această perioadă de grea încercare financiară. Aşa se face că la
Primarul din Stâlpeni, printre singurii edili argeşeni cu certificat ISU
Miercuri, 21 Iulie 2010 19:10
Calamităţile naturale din ultima perioadă n-au produs pagube doar în Moldova. Deşi nu la acelaşi nivel ca la confraţii moldoveni, şi în Argeş există zone afectate de furia naturii. Spre exemplu, comuna Stâlpeni a avut de suferit de pe urma ploilor abundente şi a viiturilor produse la începutul lunii iulie. Partea bună e că
Mai multe articole..
Pagina 230 din 233
«ÎnceputAnterior221222223224225226227228229230UrmătorSfârşit»



















