Omul de afaceri Gheorghe Văsîi cere peste un milion de euro - daune morale pentru perioada în care a fost închis!
Miercuri, 24 Iunie 2026 10:25
Afaceristul Gheorghe Văsîi a înregistrat, zilele trecute, la Tribunalul Argeș, un dosar prin care solicită ”reparare prejudicii erori judiciare plata plată daune morale în cuantum de 1.116.250 euro pentru privarea de libertate în mod injust pe o durată de 475 zile în perioada 05.05.2023 - 21.08.2024.” De la cine cere acești bani? De la statul român, prin Ministerul Finanțelor Publice și de la Administrația Județeană a Finanțelor Publice Argeș
Gheorghe Văsîi, Constantin Scarlat, patronul firmei CNCD, și Tudor Pendiuc, fostul primar al Piteștiului, au fost condamnați la câte patru ani de închisoare cu executare, pe 5 mai 2023, de Curtea de Apel București, în dosarul „Publitrans”. Pe 21 august 2024, primul a fost eliberat condiționat.
Proiectul noii legi a salarizării, un dezastru pentru educație. Marius Nistor, președintele FSE „Spiru Haret”: „Nu putem accepta această variantă!”
Miercuri, 24 Iunie 2026 10:25
Deși ne aflăm la finalul anului școlar, educația fierbe din nou! Cadrele didactice sunt nemulțumite de proiectul noii legi a salarizării care va intra în vigoare la 1 ianuarie 2027. Actul normativ se va aplica global, fără o implementare eșalonată. Mai-marii promit totuși că niciun venit nu va scădea ca urmare a aplicării noii legi.
”Salariul debutantului va fi cu 1.000 lei mai mic”
Sătui de promisiuni, săptămâna trecută, peste 10.000 de dascălii din sistemul preuniversitar au organizat un miting și un marș de protest în București, pe fondul nemulțumirilor legate de proiectul noii legi a salarizării și de efectele măsurilor de austeritate adoptate anul trecut.
Marius Nistor, președintele Federației Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”, a declarat că dezamăgirea profesorilor are legătură cu faptul că grila salarială este puternic comprimată. Cu alte cuvinte, „diferența dintre salariul de intrare în sistem și salariul de ieșire din sistem va fi foarte mică”, ceea ce va face ca profesia de cadru didactic să rămână la fel de neatractivă.
Educația a pierdut zeci de mii de posturi, mai mult decât toate primăriile, consiliile județene și instituțiile locale la un loc
Miercuri, 24 Iunie 2026 10:25
În această săptămână are loc Evaluarea Națională la clasa a VIII-a, prilej cu care copiii României vor fi în prim-planul opiniei publice. 2026-2027 a fost un an școlar al unei reforme brutale, care a afectat cadrele didactice, dar și întreg procesul educațional. Cifrele vorbesc de la sine și spun că reforma administrativă a lui Ilie Bolojan (executată de fostul ministru Daniei David) a lovit Educația mai mult decât alte instituții ale statului.
Lege cu dedicație pentru Educație?
Pentru că sistemul de învățământ le-a stat în gât decidenților, iar școala, dascălii, elevii și bursele au reprezentat un adevărat dușman al economiei naționale, Guvernul Bolojan a pus tunurile pe Educație. Viitorul să mai aștepte, au spus oamenii care au condus Guvernul și Educația. Potrivit Ministerului Finanțelor, Legea 141/2025 a măsurilor de reducere a cheltuielilor a afectat cel mai mult sistemul de educație, acesta fiind principalul sector în care s-a redus personalul.
Fosta primăriță din Ștefănești - participare la Sărbătoarea Internațională a Vinului
Miercuri, 24 Iunie 2026 10:25
Ioana Jenica-Dumitru a participat, zilele acestea, la un eveniment internațional interesant. După cum este interesant și faptul că încearcă o cooperare cu Institutul de la Ștefănești. Institut care este departea de ceea ce era odată.
Ioana Jenica-Dumitru: ”Ca și înaintașii mei am ales ca model și țară pentru a coopera-Franța! Zilele acestea sunt la Bordeaux. Am participat cu mare bucurie la sărbătoarea internațională a vinului-Le Fete de Vin. Peste 700 de mii de turiști au participat la acest eveniment care se ține în iunie, nu in septembrie, ca să se facă bine vinul! Am participat de asemenea si la câteva întâlniri care sper să deschidă o poartă spre colaborarea cu Franța. Astfel, m-am întâlnit cu presedintele regiunii Nouvelle Aquitaine-Alain Rousset unde am participat si la o conferință despre biodiversitate si cultură, iar în cursul după amiezii am fost primită de edilii orasului Pessac pe care i-am invitat la Ștefănești, urmând să începem o cooperare cu Institutul de Cercetare.”
Îngrijorător! România - pe primul loc în UE la traficul de persoane
Miercuri, 24 Iunie 2026 10:25
România se numără printre țările din Uniunea Europeană cu cele mai multe fapte de corupţie, trafic de persoane şi infracţiuni de mediu. Datele îngrijorătoare reies din raportul de activitate al Agenției pentru Cooperare în Materie de Justiție Penală pentru 2025.
Astfel, la nivel european au fost înregistrate 82 de cazuri noi de mare corupție, cele mai multe au descoperite în Franța și România.
De asemenea, România a deschis cel mai mare număr de dosare pentru exploatare sexuală sau exploatare prin muncă forţată din Uniunea Europeană. Este urmată la acest capitol de de Italia și Ungaria. România, pe primul loc în UE la traficul de persoane. Suntem printre cele mai corupte țări europene (RAPORT).
AEP și ANAF -protocol de colaborare pentru executarea silită a partidelor
Miercuri, 24 Iunie 2026 10:25
Vin vremuri grele pentru partidele politice? Președintele Autorității Electorale Permanente, Adrian Ţuţuianu, și președintele ANAF, Adrian Nica, s-au întâlnit săptămâna trecută pentru a discuta un protocol de colaborare între cele două instituții în legătură cu executarea silită şi a măsurilor de confiscare dispuse de AEP partidelor politice şi competitorilor electorali.
Legislația care se aplică în prezent nu permite AEP monitorizarea sistematică a stadiului punerii în aplicare a executărilor silite ca urmare a sancţiunilor contravenţionale şi a măsurilor de confiscare dispuse în exercitarea atribuţiilor sale legale.
Apare noul Spring! Dacia nu va avea două modele electrice de segment A
Miercuri, 24 Iunie 2026 10:25
Apare o nouă generație Spring la Dacia, singurul model 100% electric de segment A care va fi lansat în curând. Este vorba de derivatul din Renault Twingo, asamblat în Europa, la NovoMesto. O schimbare importantă de strategie, dacă ne gândim că la începutul acestui anFrank Marotte, directorul global de vânzări al mărcii, declara, la București, că își dorește să maximizeze oferta de modele de oraș electrice. Și totuși, realitatea îl contrazice, ceea ce confirmă că Dacia nu traversează o perioadă fericită.
„Dacia confirmă a doua generație a primului său model 100% electric. Produs în Europa, noul Spring deschide un alt capitol pentru marcă, asigurând în același timp continuitatea unui model care a devenit un reper pe piață. Universal și ușor de recunoscut, numele Spring evocă primăvara, simbol al reînnoirii și al energiei pozitive.
De la 1 iulie, se scumpește vechimea în muncă
Miercuri, 24 Iunie 2026 10:25
De la 1 iulie 2026, un an de stagiu cumpărat va costa aproape 13.000 de lei, cu peste 800 de lei mai mult decât în prezent. Majorarea salariului minim brut aduce această schimbare, astfel că persoanele care vor să-și cumpere vechime, o mai pot face la prețul actual doar până în prima zi a lunii iulie.
Tot de la 1 iulie,salariul minim brut pe economie urcă de la 4.050 la 4.325 de lei, iar contribuția lunară pentru completarea stagiului reprezintă 25% din acest salariu minim, fapt care justifică creșterea unui stagiu de vechime cumpărat. În prezent, contribuția minimă lunară este de aproximativ 1.012 lei pe lună, adică în jur de 12.150 de lei pentru un an întreg de vechime.
Adăpostul de câini fără stăpân - Mioveni te așteaptă!
Miercuri, 24 Iunie 2026 10:25
# O mulțime de căței care își doresc doar o familie a lor
Găsești aici cățeluși tineri și jucăuși, dar și bătrânei liniștiți, gata să-ți ofere o afecțiune necondiționată.
De ce să adopți de la Adăpostul Mioveni? Adopția este 100% GRATUITĂ!
Cățelul pleacă acasă sterilizat, microcipat, vaccinat și cu carnet de sănătate.
Unde ne găsești? Cartierul Racovița, punctul Valea Popii, oraș Mioveni (la cca 500 m de la baza pantei care urcă spre Institutul de Cercetări Nucleare, stânga pe drumul cu porți metalice). Program cu publicul: Luni – Vineri: 10:00 - 14:00
Contact: Sună la 0736 002 557 sau trimite o cerere la Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza .
Dacă nu poți adopta momentan, te rugăm să distribui acest mesaj! Poate așa ajungem exact la persoana care își caută un companion loial.
Mihai Coteț, președinte interimar al PNL Argeș
Miercuri, 24 Iunie 2026 07:07
Alina Gorghiu a fost înlocuită de la șefia PNL Argeș. Ieri, BPN al PNL a decis ca senatorul Mihai Coteț să preia funcția de președinte interimar a organizației argeșene.
”Prin decizia Biroului Permanent Național, am preluat interimatul conducerii filialei PNL Argeș.
Accept cu o mare responsabilitate această decizie și pornesc pe acest drum cu un singur gând: să reconstruim încrederea argeșenilor în filiala noastră.
Argeșul are nevoie de o echipă puternică, unită și conectată la problemele comunității.
Mulțumesc pentru încredere conducerii centrale a Partidului Național Liberal! Urmează multă muncă, organizare și reconstrucție şi mai ales de reconsolidare a unei echipe unite.”, a scris Mihai Coteț, pe Facebook.
Mihai Coteț: ”Aseară a căzut iluzia că poți construi stabilitate pe presiuni, trădări și jocuri de culise”
Marţi, 23 Iunie 2026 11:02
Senatorul PNL Argeș, Mihai Coteț, aprig susținător al liderului Ilie Bolojan, s-a plasat în echipa câștigătoare. În timp de șefa organizației județene, Alina Gorghiu, își face bagajele, Mihai Coteț își consolidează poziția în PNL Argeș.
”Aseară a căzut iluzia că poți construi stabilitate pe presiuni, trădări și jocuri de culise.
Am avut săptămâni întregi de criză politică și de negocieri, unele dintre ele umilitoare, în care s-a trecut peste orice linie roșie enunțată la început, ca principiu.
România are nevoie urgent de un guvern. Dar un guvern construit pe transparență, pe reguli clare și pe respect pentru principiile democratice.
Pentru că ultimul experiment ne-a arătat că ce se construiește împotriva bunului-simț democratic sfârșește, mai devreme sau mai târziu, exact cum s-a sfârșit aseară.
Partidul Naţional Liberal este pregătit să contribuie la o soluție. Dar una asumată, transparentă și construită în interesul României.
Pentru că în ultimele săptămâni românii au văzut prea mult din ceea ce politica are mai urât: telefoane, presiuni, negocieri ascunse și oameni tratați ca simple piese de schimb.”, a scris Mihai Coteț, pe Facebook.
Gelu Tofan, administratorul public al Piteștiului: ”Suntem întârziați cu proiectul spitalului municipal din cauza unor politicieni cocoțați în vârful ministerelor”
Marţi, 23 Iunie 2026 10:25
Gelu Tofan, administratorul public al Piteștiului, s-a activat pe social-media în legătură cu abrambureala PNL-istă și tot balamucul din ultimele săptămâni. Și, deși o bună bucată de vreme Tofan a păstrat distanța față de reacțiile la partidul din care a fost exclus, anume PNL, evenimentele recente l-au scos din sărite pe administratorul public al Piteștiului. Pentru că, dincolo de toate orgoliile, Tofan simte administrația zi de zi și vede minusurile care sunt provocate de crizele politice și de oamenii mici ai politicii românești.
Gelu Tofan a postat, pe pagina sa de Facebook, următorul mesaj, care nu le-a picat deloc bine foștilor colegi liberali: ”În PNL se ceartă găștile, în timp ce țara merge din criză în criză. Iar vorba lui Ion I. C. Brătianu li se potrivește perfect: „În politică, orgoliul este luxul celor fără rezultate.” Cu doar 13%, PNL se comportă de parcă ar fi câștigat alegerile cu majoritate absolută.
Argentina Culcuș s-a împăcat cu AUR!
Marţi, 23 Iunie 2026 10:25
Procesul intentat de Argentina Culcuș împotriva AUR stă pe loc, după ce ambele părți au căzut la pace. După alegerile locale din 2024, când Argentina Culcuș a candidat la Primăria Mioveni și la Consiliul Local Mioveni și a obținut un post de ales local, AUR a încercat o mazilire. Dar formațiunii politice nu i-a ieșit figura...
Partidul condus de George Simion nu a mai dorit să-i valideze mandatul de consilier local Argentinei Culcuș, iar aceasta a dat partidul în judecată. Pe 28 octombrie 2024, Curtea de Apel Pitești a admis definitiv apelul formulat de Argentina Elena Culcuș, validându-i mandatul de consilier local în cadrul primăriei orașului Mioveni. Dar războiul a continuat până de curând, într-un alt proces care s-a legat de excluderea sa din partid, dar și de alte neînțelegeri iscate după localele din 2024.
ARICE - condusă de fostul deputat de Argeș, Daniel Constantin, organizează concursuri subțiri pentru funcții de atașați economici ai României în străinătate
Marţi, 23 Iunie 2026 10:25
Fostul deputat de Argeș, Daniel Constantin, acum președintele Agenției Române pentru Investiții și Comerț Exterior (ARICE), a declanșat procedurile de numire a 36 de atașați economici ai României în străinătate. Gurile rele spun că posturile sunt cu dedicație, iar concursul este ca pentru amatori, doar dosar și interviu. Deci nicio probă scrisă, deși astfel de competiții n-ar trebui să fie floare la ureche. Indemnizații între 4000 și 7000 de euro...
Practic, Daniel Constantin e gata să trimită peste hotare, pe bani buni, atașați economici cu ochi frumoși sau... pe ochi frumoși. Posturile vor fi ocupate pe o perioadă de patru ani, iar indemnizațiile variază între 4000 și 7000 de euro, în funcție de zona de activitate, plus alte beneficii. Deci nu e rău...
Virgil Baciu - din Africa în Asia!
Marţi, 23 Iunie 2026 10:25
Omul de afaceri Virgil Baciu, fost primar de legendă al comunei Corbi, este o persoană dinamică. Asta o știm cu toții. După ce, la sfârșitul lunii aprilie și începutul lui mai a vizitat mai multe țări din continentul african, acum se află în India, la New Delhi, pentru a se documenta cu privire la cele mai noi oportunități de afaceri.
Virgil Baciu: ”Prima zi la Bharat BuildCon, New Delhi, a confirmat încă o dată dimensiunea impresionantă a pieței indiene și ritmul accelerat de dezvoltare al sectorului construcțiilor.
Discuțiile purtate cu reprezentanți ai Guvernului Indiei, producători, furnizori și parteneri internaționali au evidențiat oportunitățile semnificative de colaborare existente în domeniul materialelor de construcții, al tehnologiilor inovatoare și al dezvoltării lanțurilor globale de aprovizionare.
A fost predat amplasamentul pentru modernizarea DJ 732 C Bughea de Jos - Malu - Godeni
Marţi, 23 Iunie 2026 10:25
Săptămâna trecută a fost predat amplasamentul pentru începerea lucrărilor aferente obiectivului de investiții: „Modernizare DJ 732 C Bughea de Jos – Malu - Godeni, km 7+165 - km 8+913”, accesat prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”.
Investiția vizează modernizarea unui tronson important de drum județean situat pe raza comunelor Bughea de Jos și Godeni, contribuind la creșterea siguranței circulației și la îmbunătățirea condițiilor de transport pentru locuitorii din zonă.
Alte lucrări prevăzute în proiect, în afară de asfaltarea și modernizarea propriu-zisă a părții carosabile:
Asistații sociali care ocupă abuziv locuințele sociale din Pitești - în război cu primarul Cristian Gentea
Marţi, 23 Iunie 2026 10:25
Mulți dintre cei care ocupă garsoniere și apartamente în imobilele sociale au bani de avocați și se judecă cu municipalitatea. Oamenii nu vor să se mute din locuințe, deși contractele le-au expirat și nu mai îndeplinesc condițiile necesare pentru a continua să fie chiriași în imobilele Primăriei Pitești. Edilul Cristian Gentea spune că va schimba din temelii contractele de închiriere astfel încât beneficiarii să poată fi evacuați imediat ce le expiră contractele.
Situația de față îi pune în dificultate în special pe asistații sociali care și-au obținut dreptul de a ocupa o locuință socială, dar care sunt nevoiți să aștepte până la soluționarea în instanță a cauzelor, implicit până la eliberarea locuințelor ocupate abuziv de mai bine de opt luni.
Secțiunea 2 a A1 Sibiu-Pitești - doar 11,63%, stadiul fizic al lucrărilor...
Marţi, 23 Iunie 2026 10:25
Constructorii turci de la Mapa-Cengiz înaintează cu mare greutate pe tronsonul 2 al Autostrăzii Sibiu-Pitești, între Boița și Cornetu. Potrivit contractului, lucrările vor fi gata pe 6 decembrie 2028. În realitate, acest tronson ar putea fi finalizat după 2030, din cauza complexității, dar și a întârzierii avizelor de mediu.
În ciuda faptului că directorul CNAIR, Cristian Pistol, anunță triumfător continuarea lucrărilor pe secțiunea Boița - Cornetu, constatăm că se muncește cu viteza melcului. Și Pistol admite că urmează un pas critic (altul dintre cele multe!!!) care ține de avizele de mediu... Deci, ce spuneam de 2030??? Într-adevăr, această secțiune presupune lucrări de mare dificultate comparativ cu lucrările de pe celelalte tronsoane.
Istorii neconvenționale. O iubire imposibilă
Marţi, 23 Iunie 2026 10:25
El, scund, crăcănat și clăpăug, cu nasul coroiat și foarte timid. Ea, nu o frumusețe, scundă, ten brun, ochi mari și sclipitori. El, deosebit de cult, calm, născut parcă pentru o altă vreme, pasionat de botanică și filatelie. Ea, cu o cultură vastă, o poetă talentată, vorbește fluent mai multe limbi străine, posedă un farmec aparte ce o face remarcată cu ușurință în saloanele Bucureștiului. Aceste calități o vor ajuta să ajungă în preajma reginei Elisabeta, ca domnișoară de onoare.
El, principele Ferdinand Victor Albert Meinrad de Hohenzolern, născut la 24 august 1865, fiu al lui Leopold de Hohenzolern, fratele lui Carol I al României. A studiat la Școala Militară din Kassel, la Universitatea din Leipzig și la Școala Superioară de Științe Politice și Economice din Tübingen. La 14 noiembrie 1886 este încorporat ca sublocotent în Armata României.
O CĂLĂTORIE NEOBIȘNUITĂ
Marţi, 23 Iunie 2026 10:25
Ostili monarhiei, restaurate în Franța de ,,Sfânta Alianță”, dintre imperiile prusac, țarist și habsburgic, care, în 1815, a adus pe tron dinastia Bourbonilor, frații Antoine și Barthelemy Bacheville, ca de altfel mulți alți republicani, au devenit repede indezirabili noului regim. Aceștia, în 1816, au fost condamnați la exil de o curte departamentală, după ce li s-a reținut că fuseseră ofițeri ai lui Napoleon Bonaparte, participanți la toate campaniile acestuia, ca foști căpitani de gardă și cavaleri ai legiunii de onoare, iar după exilul împăratului pe insula Elba, continuaseră să întreprindă acțiuni subversive.
Așa începea una dintre cele mai neobișnuite călătorii, ale unor oameni lipsiți de orice mijloace de existență, nevoiți să se pună în slujba unor prinți germani și pani polonezi, până să ajungă printre boierii moldoveni și valahi. Memoriile celor doi frați francezi sunt scrise cu vădită sensibilitate, fiind redate fapte și locuri din peregrinările lor, care, nu de puține ori, le-au adus și deziluzii.
FOLK ÎN PARC - Ediția I, la Pitești!
Marţi, 23 Iunie 2026 10:25
Un nou proiect cultural prinde viață în orașul nostru! Primăria Municipiului Pitești, prin Centrul Cultural Pitești, vă invită la prima ediție a spectacolului FOLK ÎN PARC!
Sâmbătă, 4 iulie, ora: 18:00. Locația: Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir” din Parcul Ștrand
Pe scenă vor urca artiști îndrăgiți ai genului folk: Vasile Șeicaru, CRISTI DUMITRAȘCU & PLANUL B, Alina Manole, Adrian-Cosmin Vaman.
Evenimentul va fi prezentat de carismaticul Cristi Dumitrașcu, artist și redactor muzical. Veniți să vă bucurați de muzică, emoție și atmosfera specială a unei seri petrecute în aer liber, într-unul dintre cele mai frumoase spații de recreere ale orașului! Intrarea este liberă!
Mai multe articole..
Pagina 1 din 715
«ÎnceputAnterior12345678910UrmătorSfârşit»



















