ATITUDINE IN ARGES
Peste 2,4 milioane de români vulnerabili vor primi ajutoare de la stat, în două tranșe
Luni, 15 Septembrie 2025 10:32
Începând din această lună, pensionarii cu venituri mici și persoanele vulnerabile vor primi noi vouchere pentru alimente, care de data aceasta vor fi încărcate cu sume mai mici, de numai 125 de lei pe tichet, bani ce vor fi virați pe cardurile sociale în două tranșe, în lunile septembrie și decembrie. În total, peste 2,4 milioane de beneficiari vor primi acest ajutor de la stat de 250 de lei.
Condițiile de eligibilitate pentru acordarea voucherelor rămân aceleași ca anul trecut. Beneficiari pot fi:
• pensionarii cu pensie netă de până la 2.210 lei;
• persoanele cu dizabilități, copii și adulți, cu venituri sub 2.210 lei;
• familiile cu minimum doi copii, dacă venitul pe membru de familie nu depășește 675 de lei;
Site-ul Apă Canal 2000 SA Pitești - o nouă versiune, modernă și actualizată!
Luni, 03 Noiembrie 2025 10:14
Societatea Apă Canal 2000 SA anunță finalizarea procesului de reorganizare și implementare a site-ului www.apacanal2000.ro, conceput pentru a oferi o experiență de navigare intuitivă și modernă. Noul website a fost realizat cu scopul de a îmbunătăți accesul la informații și de a facilita comunicarea cu utilizatorii, într-un format modern și prietenos.
Structura platformei a fost simplificată și organizată în trei secțiuni principale - Clienți, Companie și Guvernanță corporativă - pentru a permite accesul rapid la informațiile publicate pe site. În aceste secțiuni, vizitatorii pot regăsi informații despre activitatea societății, tarife, formulare, avarii și lucrări programate, calitatea apei, protecția mediului, precum și alte informații de interes public.
Cristian Gentea a participat la Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului
Luni, 02 Februarie 2026 10:07
Primarul Piteștiului, Cristian Gentea, este deputat al Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului. Zilele trecute, a participat la întâlnirea anuală a acestui înalt for: ”Am participat astăzi, 29 ianuarie 2026, la întâlnirea anuală a Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, unde a fost analizată activitatea anului 2025, sub îndrumarea Părintelui Calinic Argeșeanul, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului.
Ca deputat în această structură eparhială deliberativă, mi-am asumat, alături de colegii din administrația locală, responsabilitatea de a sprijini lăcașurile de cult și lucrarea Bisericii, prin toate mijloacele pe care le avem la dispoziție. La Pitești, ne-am respectat această datorie şi misiune prin sprijin financiar, logistic și social - suntem comunitate cu valori care ne reprezintă identitatea!” – Cristian Gentea.
Proces de o jumătate de milion de lei cu o primărie săracă din Argeș!
Miercuri, 19 Martie 2025 10:09
# Uluitor, cine vrea să pună mâna pe bani!
Pe rolul Tribunalului Argeș a fost înregistrat, în luna ianuarie a acestui an, un dosar prin care se cere o sumă uriașă, de peste o jumătate de milion de lei Primăriei Buzoești: ”acțiune în daune contractuale - plata sumei de 548.960 lei reprezentând lucrări efectuate şi neachitate; acualizarea sumei de la data scadentă până la plata efectivă - rejudecare D. 5676/109/2019”. Așadar, cu actualizare cu tot, suma s-ar apropia de un total aproape de nesuportat pentru o unitate ce nu se poate mândri cu un buget prea mare!
Am aflat, sunând la instituția pârâtă, că e vorba de o sumă ce tot este rostogolită de prin anii 2011-2013, așa încât, cu actualizări, este mai repede vorba de un milion decât de o jumătate.
Primarul de la Albota îi cere lui Grindeanu să scoată PSD-ul de la guvernare
Luni, 21 Iulie 2025 09:05
Primarul comunei Albota, Ion Dumitru, critică măsurile de austeritate adoptate de premierul Ilie Bolojan care lovesc foarte puternic în programele de investiții derulate de administrațiile publice. În plus, edilul îl invită pe liderul interimar al PSD, Sorin Grindeanu, să iasă de la guvernare. ”Dați-le posiblitatea celor care au votat să se convingă ce au votat” – spune ducele de Albota.
”Domnule prim-ministru, nu vorbesc în numele unei alianțe, alianța care de fapt nu există, vorbesc în calitate de primar în funcție de 30 de ani, programul Anghel Saligny a fost și va rămâne un program care a rezolvat multe lipsuri în toate domeniile de activitate ale României. Nu vă grăbiți să faceți acțiuni pe care o să le regretați! Sunt semnate contractele, girate de Ministerul Dezvoltării, constructorii vor da în judecată UAT-urile.
PSD-ul nu apără numai primarii PSD, ci interesele tuturor celor care au proiecte în derulare.
Referitor la propunerea de recuperare a datoriilor către administrația locală, privind amenzile, este o acțiune lăudabilă, ar fi bine să o rezolvați printr-o ordonanță de urgență.
Mai multe articole..
- ”ARTA CULINARĂ. REȚETE ȘI SFATURI UTILE” - O NOUĂ EXPOZIȚIE TEMATICĂ DE CARTE LA BIBLIOTECA JUDEȚEANĂ ARGEȘ
- Vicepremierul Tanczos Barna: ”Toți s-au obișnuit să-și cheltuiască bugetul până la septembrie-octombrie și apoi vin cu mâna întinsă să ceară alți bani”
- Apă Canal 2000 SA Pitești recomandă: Verificați periodic starea căminului de apometru și instalațiile interioare de apă!
- Continuă lucrările de renovare energetică la Colegiul Economic „Maria Teiuleanu”
Pagina 202 din 2952
«ÎnceputAnterior201202203204205206207208209210UrmătorSfârşit»



















