ATITUDINE IN ARGES
Viceprimarul Craiovei, în vizită la Pitești!
Luni, 26 Ianuarie 2026 13:37
# Gentea: ”Modelul de termoficare centralizată al orașului nostru, unul dintre cele mai performante din țară”
Astăzi, viceprimarul Craiovei, Dan Păloiu, a venit la Pitești pentru a vedea cum este sistemul de teroficare al municipiului, care – după cum a spus edilul Cristian Gentea, e unul dintre cele mai performante din țară.
”Astăzi am primit, la Pitești, vizita în teren a viceprimarului municipiului Craiova, Dan Păloiu, venit pentru a analiza modelul de termoficare centralizată al orașului nostru — unul dintre cele mai performante din țară — precum și tipurile de investiții inovatoare realizate, de la panouri solare pentru producerea apei calde și a energiei termice pentru populație, până la transformarea punctelor termice în centrale de cartier.
Împreună cu directorul Termo Calor, George Bărîcă și cu specialiștii societății noastre din subordinea Consiliului Local, ne-am exprimat disponibilitatea de a sprijini municipalitatea craioveană cu expertiză, bune practici și tot ceea ce poate contribui la dezvoltarea unui sistem de termoficare modern și eficient, în 2026.”, a transmis edilul Piteștiului.
Fostul primar din Poiana Lacului încearcă să scape de acuzațiile penale și prejudiciul uriaș!
Marţi, 11 Martie 2025 10:06
# Distanța de la Pământ la Lună înregistrată, pe plus, în documente
# Procurorii anticorupție au calculat 50 de tone de motorină în doar trei ani de mandat!
Ion Dumitrache, primarul liberal al comunei Poiana Lacului, a fost trimis în judecată după ce și-a însușit, pe nedrept, din gestiunea primăriei pe care o conducea, aproape 50.000 de litri de motorină. Edilul a fost trimis în judecată pentru delapidare în formă continuată, instigare la fals material în înscrisuri oficiale în formă continuată, instigare la uz de fals, uz de fals, participaţie improprie la fals intelectual în formă continuată și fals intelectual în formă continuată. Alături de acesta este judecat și Răzvan Mihail Pătru, fostul informatician al Primăriei Poiana Lacului, pentru că l-a ajutat pe primar să falsifice 23 de facturi fiscale. De precizat că fostul angajat și-a recunoscut faptele. În camera preliminară, fostul primar a încercat să scape de acuzații, însă, în aceată primăvară, judecătorii au considerat că acestea, acuzațiile, sunt justificate.
Programul activităților cultural - artistice, în perioada 22 - 28 august 2025
Luni, 25 August 2025 11:15
Consiliul Județean Argeș are deosebita plăcere de a vă invita să participați la activitățile culturale organizate de instituțiile subordonate și parteneri, organizate în perioada 22 - 28 august 2025. Totodată, vă invităm să vizitați muzeele din județul Argeș care vă așteaptă cu porțile deschise și cu expoziții permanente și temporare deosebite. Vă așteptăm cu drag!
Activități culturale organizate de BIBLIOTECA JUDEȚEANĂ ARGEȘ:
• În perioada 25 – 31 august - INCURSIUNE ÎN PEISAJ - Expoziție de pictură, realizată de CLAUDIA BUCUR (București) – medic, membră a Cenaclului de Arte Plastice al Medicilor ”Ion Țuculescu”, membră a Uniunii Artiștilor Plastici din România. (Holul BJA).
Medicul Remus Mihalcea, deputat PSD Argeș: ”Este mare nevoie de această reformă în sănătate!”
Miercuri, 09 Iulie 2025 10:35
Măsurile de austeritate ale Guvernului Bolojan vor fi aplicate și în Sănătate. Sunt două teme importante, pe de-o parte reducerea numărului de paturi din spitale, pe de altă parte taxarea pensiilor mai mari de 3000 de lei, cu 10% care reprezintă plata CASS-ului. Ca să înțelegem aceste măsuri am stat de vorbă cu deputatul social-democrat, Remus Mihalcea, medic de profesie.
”6 milioane de angajați plătesc asigurări de sănătate pentru 16 milioane de beneficiari”
Parlamentarul argeșean ne-a declarat că o reformă în sănătate este foarte utilă, iar reducerea numărului de paturi din spitale nu este o tragedie, ci un pas înainte spre un sistem medical de calitate:
Utilajul care va fora cel mai lung tunel din Autostrada Sibiu-Pitești intră în teste!
Marţi, 09 Septembrie 2025 11:07
În martie 2026 va începe forarea tunelului Poiana, cel mai lung de pe Autostrada Sibiu-Pitești, care este situat pe secțiunea 3, Cornetu-Tigveni. Lungimea tunelului va fi de 1,78 km şi va fi format din 2 galerii, cu câte 2 benzi de circulație pe sens. Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Ionel Scrioșteanu, a publicat pe pagina sa de socializare prima imagine cu TBM-ul care va fora tunelul.
”Instalația de foraj a intrat în teste la producător și urmează să fie demontată și transportată spre țară. Aceasta va ajunge în portul Constanța în luna octombrie, după care se vor organiza transporturi agabaritice către șantier. Aproximativ în luna martie a anului viitor, preconizăm începerea forajului la tunel.”, a transmis Scrioșteanu. Potrivit contractului, tronsonul 3 al Autostrăzii Sibiu-Pitești va fi gata pe 1 decembrie 2028, dar sunt în discuție și scenarii mai pesimiste care indică anul 2029 ca termen de finalizare.
Mai multe articole..
Pagina 207 din 2952
«ÎnceputAnterior201202203204205206207208209210UrmătorSfârşit»



















