ATITUDINE IN ARGES
Guvernul pune tunurile pe datornicii la stat! Adio permis de conducere, mașină, autorizație de construcție!
Miercuri, 23 Iulie 2025 10:32
Accesul la anumite servicii va fi restricționat pentru românii care nu își plătesc datoriile la stat. Cetățenii care care vor să își recupereze permisul de conducere, să achiziționeze o mașină sau să obțină autorizație de construcție trebuie să-și fi achitat toate datoriile fiscale. Este vorba despre un pachet de măsuri care va intra în vigoare în scurt timp. Nici primăriile nu scapă nepedepsite dacă nu reușesc să colecteze taxele și impozitele de la cetățeni. Iar asistații sociali nu vor mai putea să nu își achite datoriile, deoarece statul le va lua bani chiar din ajutoarele sociale.
Primăriile, sancționate dacă nu colectează eficient taxele și impozitele
Guvernul României pregătește sancțiuni drastice pentru recuperarea datoriilor către stat. Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a anunțat că accesul la anumite servicii publice va fi condiționat de plata integrală a dărilor.
Iar aceste măsuri vor afecta și primăriile care nu reușesc să colecteze eficient taxele și impozitele. UAT-urile vor fi penalizate prin reducerea finanțării de la bugetul central.
Elena Lasconi: ”Nu mă plâng pentru mine domnule Bolojan, ci pentru câmpulungenii pe care îi reprezint”
Luni, 01 Septembrie 2025 08:47
După o lungă perioadă de absență în mediul virtual, primărița de la Câmpulung, Elena Lasconi, a postat pe pagina sa de socializare un mesaj în care critică măsurile de austeritate impuse de premierul Ilie Bolojan. Candidat la prezidențialele din 2024 și 2025, Lasconi spunea că-l dorește pe Bolojan, premier al României. Numai că acum, nici primărița de la Câmpulung nu este de acord cu opera lui Bolojan
”Grijă mare cu măsurile de austeritate pe care le luați din disperarea de a scădea deficitul! Cea mai mare greșeală într-o societate capitalistă este să tai investițiile. Cea mai mare.
Vă atrag atenția că la Câmpulung am cheltuit puținii bani din buget pentru documentații, pentru a atrage fonduri europene. De cinci ani muncim pe brânci pentru a transforma proiectele în realitate. Vorbesc despre peste 30 de investiții.
Domnule Bolojan, mă bazam pe experiența dumneavoastră de la Primăria Oradea și mă întreb ce ați fi făcut dacă vreunul dintre prim-miniștrii, din perioada în care ați fost primar, v-ar fi comunicat printr-o ordonanță, din pix, că nu veți mai continua proiectele pe fonduri europene?
Proiect de lege pentru românii ale căror locuințe sunt distruse de explozii, incendii sau cutremure
Marţi, 25 Noiembrie 2025 10:16
Mai mulți parlamentari PSD au pregătit o lege care, dacă ar fi adoptată, ar aduce avantaje semnificative atunci când locuințele românilor sunt distruse în explozii, incendii, cutremure sau alte dezastre. Potrivit proiectului, cetățenii păgubiți ar urma să primească despăgubiri la valoarea reală, plata s-ar face rapid, iar imobilele ar fi reconstruite în termen de un an, fără ca proprietarii să își piardă dreptul asupra locuinței.
Potrivit Puterea.ro, parlamentarul Natalia Intotero a explicat motivația inițiativei, precizând că dreptul de proprietate trebuie apărat inclusiv în situațiile de urgență.
ANAF-ul îl verifică pe Călin Georgescu
Luni, 16 Decembrie 2024 14:07
Săptămâna trecută, câmpulungeanul Călin Georgescu, fost candidat la prezidențiale, a fost verificat de Autoritatea Națională de Administrare Fiscală. De asemenea, sub lupa ANAF au intrat și influencerii care l-au promovat pe TikTok. După ce Călin Georgescu a declarat ZERO lei cheltuiți în campania electorală, a ieșit la iveală că, de fapt, bani grei au fost folosiți în promovarea candidatului independent, care a obținut cele mai multe voturi în primul tur al alegerilor pentru președinția României.
30-31 mai, Parcul Ștrand. Festivalul Internațional de Canto pentru Copii și Tineret GOLDEN TULIP
Luni, 26 Mai 2025 12:20

În week-endul următor va fi Festivalul Internațional de Canto pentru Copii și Tineret GOLDEN TULIP, eveniment care se va desfășura în zilele de 30 și 31 mai, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir” din Parcul Ștrand, eveniment organizat de Primăria Municipiului Pitești, prin Centrul Cultural Pitești și Filarmonica Pitești, în parteneriat cu Asociația „Musicando con Adina Sima”, coordonat de mezzosoprana și profesoara de canto Adina Sima.
Evenimentul se va desfășura după următorul program:
Mai multe articole..
Pagina 215 din 2906
«ÎnceputAnterior211212213214215216217218219220UrmătorSfârşit»



















