ATITUDINE IN ARGES
Cazuri de COVID-19 în rândul personalului Penitenciarului Mioveni
Vineri, 06 Noiembrie 2020 22:20
Au fost confirmate mai multe cazuri de COVID-19 în rândul personalului Penitenciarului Mioveni. Până în prezent, nu au fost înregistrate cazuri în rândul deținuților.
„Vă informăm că au fost înregistrate 5 cazuri de infectare cu virusul SARS-Cov-2 în rândul personalului Penitenciarului Mioveni. Dintre cei 5 polițiști de penitenciare, 4 își exercitau atribuțiile în sectorul administrativ, iar unul in sectorul operativ, cu purtarea, în permanență, a echipamentului de protecție. Verificările efectuate constant pe linie medicală nu au relevat existența unor simptome specifice COVID – 19 la nivelul populației carcerale. Administrația Penitenciarului Mioveni aplică îndrumările Direcției de Sănătate Publică Argeș și promovează conduita de prevenție stabilită prin Planul de măsuri pentru sistemul penitenciar, după încetarea stării de urgență, continuând implementarea măsurilor igienico-sanitare, monitorizarea medicală a tuturor persoanelor private de libertate și triajul epidemiologic al polițiștilor de penitenciare, atât la intrarea, cât și la ieșirea din serviciu, conform planificărilor. În prezent se efectuează ancheta epidemiologică, activitatea penitenciarului desfășurându-se în condiții normale, fără disfuncționalități, atât din punct de vedere administrativ, cât și operativ”, informează inspectorul Laura Olteanu,purtătorul de cuvânt al Penitenciarului Mioveni.
Ionel Didea, rectorul Universităţii din Piteşti: “Am pierdut instituţii care s-au dus la Ploiești, s-au dus la Târgovişte... Vrem să plece şi Universitatea de aici?”
Luni, 23 Martie 2015 00:00
Joi, la Rectoratul Universităţii din Piteşti a avut loc o întâlnire între conducerea instituţiei şi o parte dintre cei 17 parlamentari de Argeş invitaţi la discuţii. Mai exact… doar patru: doi senatori (Şerban Valeca şi Ionuţ Elie Zisu) şi doi deputaţi (Radu Vasilică şi Cătălin Rădulescu), deşi conducerea UPIT se aşteptase ca numărul celor interesaţi de proiectele universităţii, dar şi de dificultăţile care ar putea fi rezolvate cu ajutor parlamentar, prin modificări legislative, să fie mai mare.
Președintele CJ Argeș a fost confirmat cu COVID-19
Marţi, 03 Noiembrie 2020 16:37
Astăzi, 3 noiembrie 2020, președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, a fost testat pozitiv cu virusul SARS-Cov-2. În acest moment, președintele se află izolat la domiciliu și nu prezintă simptome specifice infecței cu noul coronavirus. Deși starea de sănătate este una bună, președintele Ion Mînzînă urmează să se interneze, în cursul zilei de astăzi, într-o unitate sanitară specializată în monitorizarea și tratarea pacienților infectați cu COVID-19. În perioada în care domnul Ion Mînzînă nu își va putea exercita funcția de președinte al Consiliului Județean Argeș, atribuțiile vor fi preluate de cei doi vicepreședinți, domnul Marius Nicolaescu și domnul Adrian Bughiu.
Ion Georgescu: ,,Toţi parlamentarii de Argeş trebuie să reprezinte interesul tuturor argeşenilor, în primul rând, şi abia apoi al partidului. Oare or fi uitat?”
Luni, 23 Martie 2015 00:00
Ion Georgescu, primarul Mioveniului şi preşedintele executiv al PSD Argeş, omul care nu ştie ce este acela week-end sau program de lucru de 8 ore, de multe ori apucându-l şi miezul nopţii în Primărie, a cunoscut succesul profesional treaptă cu treaptă. După funcţia de viceprimar, a fost propus pentru a candida la funcţia de primar al oraşului Mioveni, iar acum se bucură de încrederea a peste 80% din
Personalul DSP Argeş - suplimentat cu medicii şi asistenţii medicali şcolari stomatologi
Marţi, 03 Noiembrie 2020 09:13
Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Argeş a decis suplimentarea personalului Direcţiei de Sănătate Publică Argeş prin delegarea în cadrul instituţiei a medicilor şi asistenţilor şcolari stomatologi care deservesc unităţile de învăţământ din municipiul Piteşti.
Mai multe articole..
Pagina 2577 din 2858
«ÎnceputAnterior2571257225732574257525762577257825792580UrmătorSfârşit»



















