ATITUDINE IN ARGES
Istoria localității Bradu - elemente inedite. A fost prima comună în întregime electrificată din Argeş
Marţi, 23 Decembrie 2025 10:20
În materialul următor vă prezentăm date interesante despre istoria localității Bradu și lucruri mai puțin cunoscute: în 1949, la conducerea comunei a fost instalată Ioana Mușat, prima femeie-primar din Argeș; în 1956, Bradu era prima comună în întregime electrificată din judeţ, iar în 1977, comuna se situa între primele 10 localităţi rurale din ţară, ca număr de locuitori: 6.698 de persoane. Comuna Bradu ne dezvăluie câteva detalii fascinante ale istoriei sale.
Legenda mirilor care s-au sinucis în ziua nunţii
În urma cercetărilor făcute prin arhivele na- ţionale, s-a descoperit că brădenii pot fi mândri că au și ei legenda lor, nu celebră ca cea a Meșterului Manole, dar la fel de frumoasă și de încărcată de semnificaţii. Legenda spune că Bradu ar fi fost întemeiat de locuitorii unui sat ars de turci, care se numea Topliţa sau Topliceanca. Era o zi de duminică, în care toplicenii nunteau după datină.
Ghișeul.ro este indisponibil!
Luni, 05 Ianuarie 2026 14:24
Ghișeul.ro, sistemul online prin care românii își achită taxele și impozitele locale nu funcționează la nivel național. Platforma nu a funcționat nici vineri, 2 ianuarie, timp de mai multe ore.
Astfel, cei care vor să își plătească taxele și impozitele trebuie să meargă la ghișeele fizice.
Până la finalul lunii martie, românii își pot achita obligațiile către stat cu o reducere de 10%.
Cristian Gentea, bilanțul anului 2025: Investiții majore în infrastructura școlară, rutieră și de iluminat public
Luni, 22 Decembrie 2025 10:20
Bugetul Municipiului Pitești pentru anul 2025, în sumă de 1.103.879 de mii de lei, a beneficiat de o alocare echilibrată și eficientă a fondurilor publice, cu accent pe dezvoltarea orașului, prin atragerea de fonduri nerambursabile, investiții în infrastructură, susținerea învățământului, modernizarea serviciilor publice și îmbunătățirea calității vieții locuitorilor. Primarul Cristian Gentea a prezentat, așadar, bilanțul primului an din mandatul 2024-2028. Într-o conferință de presă organizată la sediul Primăriei, edilul a subliniat că anul 2025 a fost unul marcat de investiții consistente, cu impact direct asupra siguranței, confortului și calității vieții locuitorilor.
Istorii neconvenționale. Extraordinara poveste a generalului Băgu-san
Marţi, 06 Mai 2025 10:10
A luptat în celebra bătălie de la Oituz – Coșna în Primul Război Mondial, față în față cu cel ce va fi supranumit „Vulpea deșertului”, feldmareșalul Erwin Rommel, unul dintre cei mai mari comandanți militari germani din toate timpurile. Calitățile sale excepționale s-au văzut încă de pe atunci când, rănit fiind, căpitanul Rommel a refuzat să părăsească câmpul de luptă, comandând compania de pe targă. Din nefericire, bătălia de la Coșna, una dintre cele mai crâncene confruntări din Primul Război Mondial, a fost pierdută de Rommel, poate singura. Din fericire,de cealaltă parte, în tabăra învingătorilor se afla compania de vănători de munte comandată de căpitanul Gheorghe Băgulescu, foarte posibil feldmareșal dacă s-ar fi născut în Germania.
Pentru faptele sale de arme, de la Oituz și nu numai, a fost decorat cu Ordinul ”Mihai Viteazul”, clasa a III-a, distincție ce se afla și pe tunica regelui Ferdinand. Gheoghe Băgulescu s-a născut la 1 noiembrie 1890 în localitatea Flămânda-Teleorman.
A fost adoptată ordonanța care prevede eliminarea imediată a urșilor periculoși
Miercuri, 12 Noiembrie 2025 10:08
# Primar: ”Ordonanța nu rezolvă problema urșilor în Argeș!”
Săptămâna trecută, Executivul a adoptat o ordonanță de urgență care modifică OUG nr. 81/2021, privind intervenția imediată în cazurile de prezență sau atac ale urșilor bruni în localități. Dar noua ordonanță nu rezolvă problema urșilor pentru că, după cum ne-au spus mai mulți primari argeșeni una dintre soluții ar fi modificarea cotei de vânătoare.
Mai multe articole..
Pagina 29 din 2852
«ÎnceputAnterior21222324252627282930UrmătorSfârşit»



















