ATITUDINE IN ARGES
George Simion vrea să concedieze 500.000 de bugetari! Primar argeșean: ”Nu e sănătos la cap, o spun pe românește!”
Miercuri, 14 Mai 2025 10:11
George Simion, candidatul AUR care a câștigat primul tur al prezidențialelor din 4 mai, a aruncat în spațiul public o informație alarmantă. Dacă va deveni președintele României, va concedia 500.000 de bugetari din instituțiile statului. Simion explică, cum știe el, că o jumătate de milion de români va rămâne fără locuri de muncă. Probabil că-i va trimite pe oameni la sapă pe ogoarele roditoare ale patriei, să mânânce și ei o pâine naturală, căci angajarea în privat va fi dificilă cu Simion la Cotroceni.
„Situația este dramatică și va fi foarte greu să evităm falimentul. Și prefer să înțeleagă toată lumea de pe acuma faptul că nu sunt bau-bau, că n-am intenții rele, faptul că vor trebui luate niște măsuri neprietenoase. Vom concedia 500.000 de bugetari, nu e vorba de medici, profesori, pompieri, polițiști și militari.”, a declarat Simion, potrivit presei centrale.
ANAF reintroduce taxa pe stâlp
Miercuri, 21 Mai 2025 10:11
Veste proastă pentru companiile din sectoarele telecomunicații, energie, utilități și infrastructură care dețin sau folosesc construcții speciale precum stâlpi, turnuri sau alte structuri pentru echipamente și rețele. Agenția Națională de Administrare Fiscală reintroduce taxa pe stâlp prin modificarea Formularului 100.
Potrivit Puterea.ro, este vorba despre Declarația privind obligațiile de plată la bugetul de stat, prin Ordinul nr. 649/2025, publicat în Monitorul Oficial nr. 453 din 15 mai 2025. Impozitul pe construcții, cunoscut și ca „taxa pe stâlp”, este menționat clar, pentru prima dată, printre obligațiile fiscale pe care contribuabilii trebuie să le raporteze anual până la 25 mai.
Încep lucrările pentru reabilitarea canalizării pluviale din zona Schit Trivale!
Miercuri, 20 August 2025 11:05
Astăzi, Primăria Pitești a predat amplasamentul pentru proiectul de modernizare a canalizării pluviale de pe strada Trivale, în zona Schit Trivale.
Potrivit municipalității, suprafața pe care se va realiza intervenția este de 268 mp. Proiectul va fi realizat de S.C. HIDRO CONSTRUCȚIA ARGEȘ S.A., cu o valoare totală de 614.846,82 de lei (TVA inclus). Durata execuției lucrărilor este de 2 luni, din momentul predării amplasamentului.
Guvernul pregătește a doua rectificare bugetară!
Joi, 27 Noiembrie 2025 09:25

Guvernul condus de premierul Ilie Bolojan va face o a doua rectificare bugetară. Potrivit Știripesurse.ro, 2,3 miliarde de lei vor ajunge la Casa Națională de Asigurări de Sănătate. De asemenea, Ministerul Transporturilor va primi aproape 800 de milioane de lei.
Rămâne văzut cum va acorda Executivul alte fonduri și cui.
De la vărul către... vărul, să trăiască! Primăria Valea Iașului cumpără piatră concasată de la... Păstrăvăria Curcubeul!
Miercuri, 11 Septembrie 2024 11:30
Primăria Valea Iașului a devenit celebră pentru preferințele primarului Cristian Enescu (foto). Preferințe de a-i da, cu încredințare directă, lucrări firmei vărului primar, Bogdan Enescu. Numeroase contracte s-au dus, în ultimii patru ani, FĂRĂ LICITAȚIE, către Aliflor, firma lui Bogdan Enescu.
Iată însă că domnul Enescu de la primărie schimbă macazul. Și cumpără, la sfârșitul lunii august, piatră concasată de la altcineva. Și anume de la Păstrăvăria Curcubeul SRL, firmă din Curtea de Argeș, înființată în anul 2020. Piatră concasată în valoare de 63.000 lei fără TVA. Ca să nu mai bârfească nimeni despre faptul că aproape tot ce ține de drumuri (materiale, executari, amenajari etc) merge spre Aliflor.
Mai multe articole..
Pagina 288 din 2953
«ÎnceputAnterior281282283284285286287288289290UrmătorSfârşit»



















