ATITUDINE IN ARGES
Rubrica lui Nea Mîndruță
Marţi, 09 Decembrie 2025 11:07
REVENIREA LUI PONTA
Traiul nu ne este bun,
Politica la noi e toantă,
Se mai trage câte-un tun,
Revenirea parcă-i... poantă!
Adrian Țuțuianu, noul președinte AEP
Luni, 15 Decembrie 2025 21:01
Adrian Ţuţuianu a fost numit în funcția de președinte al Autorității Electorale permanente, pentru o perioadă de opt ani. Acesta a fost lider al PSD Dâmboviţa.
„Autoritatea Electorală Permanentă trebuie să funcţioneze ca un garant al corectitudinii şi predictibilităţii proceselor electorale. Priorităţile mele sunt aplicarea riguroasă a legii şi creşterea capacităţii instituţiei de a răspunde adecvat şi cu responsabilitate aşteptărilor legitime ale cetăţenilor. Respectul pentru fiecare alegător şi devotamentul faţă de principiile şi regulile proceselor electorale democratice reprezintă fundamentele angajamentului meu de a consolida încrederea cetăţenilor în instituţia pe care o reprezint începând de astăzi”, a declarat preşedintele AEP, domnul Adrian Ţuţuianu., potrivit Digi24.ro.
Clasa de risc seismic a fiecărui imobil va fi înscrisă în cartea funciară
Marţi, 23 Decembrie 2025 10:20
Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară va încrie clasa de risc seismic a fiecărui imobil în cartea funciară, în așa fel încât informația să fie vizibilă în extrasul de carte funciară. Decizia este cuprinsă într-o ordonanță de urgență adoptată de Guvern și vine în sprijinul cetățenilor care doresc să își achiziționeze o locuință.
De asemenea, menționăm faptul că între prevederile incluse în ordonanță se mai regăsesc prelungirea Programului Național de Investiții "Școli sigure și sănătoase" și a Programului Național pentru Consolidarea Spitalelor până la 31 decembrie 2028 și derularea pentru încă doi ani a Programului Național de Expertizare a Clădirilor din Sistemele de Sănătate și Învățământ. Potrivit românia-actualități.ro, la acest moment sunt semnate peste 340 de contracte de finanțare pentru consolidare seismică în valoare de cinci miliarde de lei, 25 de obiective în valoare de un miliard de lei sunt în București.
Educația nu are ministru. Premierul Bolojan se mai gândește pe cine să numească...
Luni, 05 Ianuarie 2026 12:20
Pe 22 decembrie 2025, cel mai înjurat ministru al Educației din ultimii mulți ani, a demisionat din funcție. Daniel David a reușit să iasă din scenă pe ușa din dos, după luni de zile de coșmar în sistem, cu măsuri dure și chiar absurde.
Doar că la acest moment, premierul Ilie Bolojan nu a numit un nou ministru la Educație și pare că se mai gândește pe cine să aleagă. Probabil simte că s-a fript cu Daniel David, iar acum suflă și-n iaurt...
Inițial se vehicula că Marilen Pirtea, rectorul Universității de Vest din Timișoara, va prelua portofoliul, dar zilele trecute Bolojan a anunțat că varianta aceasta nu este una finală.
”Varianta Marilen Pirtea nu este bătută-n cuie. Analizăm variantele pe care le avem. Și, așa cum v-am spus, după o decizie pe care PNL, care susține acest portofoliu, o va lua, vom veni cu o propunere în luna ianuarie”, a spus premierul, potrivit Edupedu.ro.
Istorii neconvenționale. VOIEVODUL PESCAR
Marţi, 15 Aprilie 2025 10:30
A fost, în tinerețe, negustor de pește. I se spunea Petre Măjerul, pentru că în acele timpuri peștele se transporta cu niște care mari, trase de patru sau șase boi, special adaptate în acest scop.
Ele se numeau maje. Așezarea sa pe tronul Moldovei este învăluită în legendă. Chemarea la Suceava pentru o așa de importantă misiune l-a surprins, în mod sigur, pe cel ce făcea naveta între zona lacului Brateș, cu nenumăratele-i iezere, iezărașe și gârle pline cu pește și piețele Moldovei, undea această marfă avea mare căutare. Cert este că era fiul din flori al lui Ștefan cel Mare. Unul dintre cei peste trei sute cu care, spune tot legenda, a populat Moldova pe timpul lungii sale domnii (fetele, se pare, nu au fost numărate). Ba mai mult, trebuie să fi avut și oareșce calități de manager, cum spunem noi azi, ce l-au scos în evidență în fața ilustrului său tată. La chemarea sa pe tron în mod sigur avea ceva notorietate, chiar și în rândul marilor boieri, care îl percepeau într-un fel ca fiind de-al lor.
Mai multe articole..
- O elevă de la ”Zinca Golescu” – premiantă la Concursul Național de Robotică NextLab!
- ”OBIECTIVE ISTORICE DIN NORDUL JUDEȚULUI ARGEȘ, ÎNTRE MONUMENTE ȘI LEGENDE” - Un eveniment dedicat promovării patrimoniului cultural al județului Argeș
- Primarul Bebe Ivan, de la Băbana: ”Liberalii de la județ au o greață în ei de nu vă spun!... Era mai bine pe vremea lui Nicolescu!”
- Ajustare preţuri/tarife pentru serviciile de alimentare cu apă şi de canalizare, prestate de Societatea Apă Canal 2000 SA, începând cu data de 1 ianuarie 2026
Pagina 30 din 2852
«ÎnceputAnterior21222324252627282930UrmătorSfârşit»



















