ATITUDINE IN ARGES
Nicușor Dan, după întâlnirea cu sindicatele din Educație: ”Să vedem care sunt rezultate peste 2 luni, să avem cifrele pe masă”
Miercuri, 17 Septembrie 2025 10:32
Prima zi de școală, 8 septembrie 2025, s-a desfășurat, mai ales, cu profesorii în stradă, la București. Unele școli din Argeș nu au renunțat la tradiția festivităților, însă altele au ales ca în acest an să-și primească elevii fără niciun fast, fără a le oferi manuale și discursuri de încurajare. În prima zi de școală, sindicatele din Educație au intrat la discuții cu președintele României, Nicușor Dan, pe care au încercat să-l convingă de faptul că măsurile de austeritate aplicate în învățământ sunt un dezastru pentru școala românească.
La final, șeful statului a promis că-i va asculta pe dascăli și peste două luni, când cere să aibă cifre pe masă care să vorbească despre impactul măsurilor de austeritate asupra școlii din România. Întrebat de o jurnalistă de la televiziunea publică dacă aceste mișcări de protest ale dascălilor crede că sunt organizate politic, Nicușor Dan a răspuns:
De la distracție la închisoare! Marius Manole, primarul de la Aninoasa, încarcerat la Penitenciarul Mioveni
Joi, 21 Decembrie 2023 07:30

# Cu o zi înainte de condamnare, edilul a participat la „Ignatul de la Golești”
# Inculpatul și procurorul au susținut că faptele s-au prescris, dar Curtea de Apel Pitești i-a contrazis
Primarul comunei Aninoasa, Marius Nicolae Manole, a trecut, săptămâna trecută, de la extaz la agonie. Miercuri, 13 decembrie, Marius Manole a participat alături de alți 25 de edili din Argeș la evenimentul caritabil „Ignatul la Golești”, prin care peste o tonă de carne de porc a ajuns la centrele de copii și bătrâni aflate în subordinea DGASPC Argeș. La eveniment, primarul de la Aninoasa s-a prezentat și cu un purcel la proțap. Era o ultimă clipă de fericire pentru că a doua zi, pe 14 decembrie, Curtea de Apel Pitești l-a condamnat definitiv la 4 ani de închisoare cu executare pentru evaziune fiscală în formă continuată și agravată. Iar edilul a fost săltat de polițiști direct de la serviciu, din Primăria Aninoasa.
ENIGMA MORȚII LUI ANTIM IVIREANUL
Marţi, 19 Noiembrie 2024 11:05
În luna august 1716, Curtea Domnească din București primea o scrisoare prin care se vestea sosirea, la Pitești, a unui detașament austriac, cu intenția să facă o incursiune de pradă în Țara Românească, vestea fiind răspândită, chiar de căpitan și vameși, încă de la trecerea cătanelor, prin vama Câineni, să coboare pe valea Oltului. Se mai spunea în scrisoare că, de fapt, detașamentul, format din 12000 de soldați, a trecut munții să-l înscăuneze domnitor pe principele Gheorghe, fiul fostului domnitor Șerban Cantacuzino, care intenționa să-i ia locul lui Nicolae Mavrocordat - primul domnitor fanariot.
NOUTATE! Facturile şi taxele pot fi plătite cu cardul, la domiciliu, direct la poştaş
Marţi, 17 Decembrie 2024 10:27
Începând de săptămâna trecută, Poșta Română oferă un nou serviciu clienților săi. Aceștia vor avea posibilitatea de a plăti facturile şi taxele cu cardul, la domiciliu, direct la poştaş. Serviciul este disponibil oriunde în tară.
Practic, lucrătorii poștali vor putea colecta facturi de utilităţi, taxe poştale şi alte plăţi, direct la domiciliul clienţilor, chiar şi în zonele rurale sau mai puţin dezvoltate ale ţării. Aplicaţia Visa Tap to Phone transformă un smartphone sau un dispozitiv PDA într-un terminal POS.
Liberal: ”Elena Lasconi - un candidat care nu contează în această competiţie”
Luni, 10 Martie 2025 14:20

Primărița de la Câmpulung, Elena Lasconi, a făcut lobby pentru ca președintele interimar al României, Ilie Bolojan, să fie desemnat candidat pentru Cotroceni, în locul lui Crin Antonescu. Dar premierul Marcel Ciolacu a refuzat o asemenea propunere, iar acum liberalii o acuză pe șefa USR, Elena Lasconi că încurcă electoratul pro-european. Deputatul PNL, Ionuț Stroe, a transmis un mesaj dur pentru Lasconi căreea i-a transmis să-și vadă de ale sale, că oricum nu contează în cursa pentru Cotroceni.
”Nu vreau să fiu foarte dur cu doamna Lasconi...”
Și deci tensiunile continuă, iar Lasconi nu se găsește într-o poziție tocmai bună. Nicușor Dan, primarul Capitalei, candidează la Cotroceni, iar USR-ul vrea să îl susțină. Elena Lasconi visează și ea să mai candideze, dar i se cam încurcă socotelile.
Mai multe articole..
Pagina 423 din 2953
«ÎnceputAnterior421422423424425426427428429430UrmătorSfârşit»



















