ATITUDINE IN ARGES

Săptămână grea pentru șeful vânătorilor și pescarilor din Argeș

Luni, 13 Iulie 2020 15:48

# Constantin Istrătescu și alți doi învinuiți așteaptă decizia judecătorilor Curții de Apel Pitești

Pe 14 noiembrie 2019, la Curtea de Apel Pitești, a început judecarea apelului în dosarul în care Constantin Istrătescu, președintele Asociației Județene a Vânătorilor și Pescarilor Argeș, este acuzat de braconaj cinegetic. Acesta și alți doi angajați ai instituției, inginerii Horia Tănase și Sorin Bulimac, au primit, pe fond, pedepse cu suspendare.

 

 

Cursuri la Centrul Cultural Pitești

Luni, 06 Septembrie 2021 18:21

Centrul Cultural Pitești organizează și găzduiește în imobilul Casa Cărții o serie de cursuri de cultivare a aptitudinilor artistice și intelectuale:

Curs de Șah, orele 16.30 -18.00; Coordonator: instructor Andrei Rădulescu (Sala Multifuncțională) (luni);

Curs de Șah, orele 16.00-18.00; Coordonator: dr. Ovidiu Stancu (Sala Multifuncțională) (marți);

Curs de Șah, orele 16.30 - 20.00. Coordonator: instructor Mihail Șerban (Sala Multifuncțională) (miercuri);

România – pas important pentru independența energetică. Nicolae Pavelescu: ”Legea Offshore a fost adoptată!”

Miercuri, 25 Mai 2022 07:59

Votul din Parlament pentru Legea Offshore a fost pentru o lege care să permită extragerea gazului românesc din perimetrul Mării Negre.

Statul român și cetățenii români au de câștigat doar dacă acel gaz va fi adus la suprafață. Statul va câștiga miliarde la buget și va avea prioritate în achiziția gazului exploatat. Vor fi mai mulți bani și mai mult gaz pentru România. Este cea mai rapidă cale de a deveni independenți de gazul rusesc. Prin noua lege, România își poate fructifica acest avantaj pe care nu îl au cele mai multe state din UE.

 

 

Aproximativ 170 de microbuze școlare au fost solicitate de către primăriile din Argeș

Marţi, 07 Februarie 2023 08:27

# Ministrul Educației: „Prin PNRR vor fi achiziționate 3.200 de microbuze electrice”

Nevoia de microbuze școlare, la nivelul județului Argeș, este una mare. De aceea, solicitările sunt pe măsură! La Inspectoratul Școlar Județean Argeș au fost centralizate aproximativ 170 de cereri de microbuze de la 88 de unități administrativ teritoriale. Cele mai multe au fost cerute de către municipiul Câmpulung – 17 microbuze, orașul Mioveni – 12 microbuze, municipiul Pitești – 9 microbuze, Consiliul Județean Argeș – 4 microbuze, orașul Costești – 3 microbuze și comunele Bascov, Mălureni, Bascov – cu câte 3 microbuze. Restul localităților au solicitat unul sau două microbuze școlare.

Elena Lasconi se laudă că va face din Câmpulung un oraş verde! Cetăţenii îi arată câinii fără stăpân cu covrigi în coadă…

Marţi, 19 Septembrie 2023 07:57

 

 

# Cetăţean: “Păi noi nu suntem în stare să dăm cu mătura…”

La începutul lunii, primăriţa Elena Lasconi a semnat cu mare fast Pactul Alianței Orașelor Verzi, alături de Allen Coliban, primarul Brașovului, Ciprian Ciucu, primarul sectorului 6 București , Radu Mihaiu, primarul sectorului 2 București, Constantin Toma, primarul municipiului Buzău și Mihai Gîrbaci, primarul orașului Darabani. Doar că vorba multă, sărăcia omului, deoarece cuvintele pompoase ale primăriţei Lasconi nu scutesc oraşul de prea multele sale neajunsuri în materie de “oraş verde”, iar cetăţenii au punctat ceea ce edilul pare că nu vede.

 

 

Pagina 1122 din 2872

«ÎnceputAnterior1121112211231124112511261127112811291130UrmătorSfârşit»

Prima pagina

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Curs valutar

Horoscop

Vremea