ATITUDINE IN ARGES
De ce avem energie scumpă?
Luni, 24 Noiembrie 2025 10:16
România plătește scump pentru energia pe care o produce. Consumatorii sunt pur și simplu sufocați de facturi scumpe, iar oficialii au tot felul de explicații. Pe de-o parte, s-a vorbit despre samsarii de energie, camuflați în companii care intermediază vânzarea energiei fără să participe la producerea ei. Așa s-a ajuns ca, firme cu doar câțiva angajați, să obțină profituri uriașe din specularea prețurilor. Pe de altă parte, premierul Ilie Bolojan spune că prețurile energiei pentru consumatori sunt influențate de lipsa capacităților de stocare și de interconectivitate insuficientă cu piețele vest-europene.
Primarul de la Băbana ia apărarea prefectului Ioana Făcăleață, în scandalul UPU Pitești - via PNL Argeș!
Luni, 19 Ianuarie 2026 10:02
Incidentul în care a fost implicat, recent, prefectul de Argeș, Ioana Făcăleață, la secția UPU a Spitalului de Urgență Pitești, a împărțit Argeșul în două. Situația a fost exploatată politic, iar liberalii, în frunte cu șefa Alina Gorghiu, cer demisia Ioanei Făcăleață. Și de aici valuri întregi de reacții, pro și contra, după cum se întâmplă într-o societate liberă. Luptele s-au purtat mai ales pe social-media, iar ceea ce urmează în acest articol va provoca ceva frisoane la PNL Argeș.
Sistemul educațional în timpul lui Alexandru Ioan Cuza
Luni, 26 Ianuarie 2026 10:33
Unirea Principatelor Române, la 24 ianuarie 1859, deschide o epocă de edificare a României Moderne, domnitorul Cuza declanșând un program de renaștere națională. Într-un interval foarte scurt (1859-1866) se întâmplă lucruri capitale: se naște o nouă țară- România și începe să se schimbe din temelii fața unei civilizații, care a înregistrat de-a lungul secolelor un progres lent din cauza istoriei nefavorabile.
Transport gratuit la Simfonia Lalelelor, în Parcul Lunca Argeșului!
Vineri, 17 Aprilie 2026 09:10
În perioada 17-26 aprilie, municipalitatea oferă transport gratuit în Parcul Lunca Argeșului, prin Publitrans 2000 S.A.
Traseul autobuzelor va fi, ca și la edițiile anterioare, pe ruta: Teatrul „Alexandru Davila”- Parcul „Lunca Argeșului”, iar cursele se vor desfășura după următorul program:
Plecări – stația Teatru „Alexandru Davila”:
• 17, 18 aprilie și 24, 25 aprilie:
- 10:00, 10:40, 11:20, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30, 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00, 22:30, 22:45, 23:15;
• 19 și 26 aprilie:
- 10:00, 10:40, 11:20, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30, 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 21:45, 22:15;
• 20, 21, 22, 23 aprilie:
- 16:00, 16:40, 17:20, 18:00, 18:40, 19:20, 20:00, 20:35.
Plecări - Parc „Lunca Argeșului”:
Veste bună pentru riverani. Podul de la Căteasca va fi redeschis în 2026!
Miercuri, 19 Noiembrie 2025 10:10
# Litigiu uriaș pentru cum s-a făcut vechea (2011) lucrare!
Vești bune pentru locuitorii din Căteasca, dar și pentru cei din Leordeni, Topoloveni, Rătești etc. Vești bune pentru transportatori. Vești bune pentru Regia Autonomă Județeană de Drumuri (RAJD) Argeș, care are, lângă pod, stație de asfalt. În fine, vești bune pentru toată lumea, pentru că o ieșire redeschisă spre Autostradă este mană cerească! Podul a fost închis în 2022 în urma unei expertize de risc și, se pare, va fi redeschis în primăvara/vara anului viitor!
Săptămâna trecută, președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, împreună cu administratorul public al județului, Marius Cristian Puiu, și prefectul județului Argeș, Ioana Făcăleață, au efectuat o vizită de lucru la podul din comuna Căteasca. Scopul vizitei a fost verificarea stadiului lucrărilor de execuție a pragurilor de fund și a lucrărilor de stabilizare a malurilor.
Mai multe articole..
Pagina 144 din 3000
«ÎnceputAnterior141142143144145146147148149150UrmătorSfârşit»



















