ATITUDINE IN ARGES

Opt noi autobuze pentru transportul public local

Joi, 08 Februarie 2024 13:12

Parcul auto al operatorului regional de transport Publitrans 2000 este îmbunătățit, începând de vineri, 8 februarie, cu opt autobuze noi și moderne, achiziționate din fondurile proprii. Valoarea investiției este de 4.498.740 lei.

Noile autobuze, de șase și opt metri (câte patru achiziționate din fiecare tip), au norma de poluare Euro VI, sunt dotate cu sisteme de climatizare și informare călători, au camere de supraveghere video și sunt adaptate nevoilor persoanelor cu dizabilități. Numărul total al locurilor disponibile pentru autobuzul de șase metri este 23, dintre care 11 sunt pe scaune, iar pentru autobuzul de opt metri numărul total al locurilor disponibile este 59, dintre care 23 sunt pe scaune.

 

Podul vechi și podul nou din Căteasca, două pietre de moară atârnate de gâtul reprezentanților CJ

Luni, 17 Octombrie 2016 21:58

# Dan Manu: ”Consiliul Județean are podul, Direcția Apelor are albia… Este dificil de colaborat…”

Podul nou din Căteasca, inaugurat cu surle și dosare penale, se pregătește, intens, de… reparații capitale. Dilema cea mare este că nimeni nu știe, cu certitudine, cine este abilitat să se apuce de lucrare, mai ales că procurorii anticorupție s-au apucat, de ea, demult. Podul, cel mai lung din județ, a fost construit de ”Zeus”-ul lui Grigore Dobre  pe vremea lui Constantin Nicolescu. Încă de atunci, omul de afaceri Corin Boian, unul dintre participanții la licitația organizată de CJ Argeș, a pus mâna

Cătălin Bulf: ”Cred în industria din Argeș!”

Luni, 02 Noiembrie 2020 22:44

Sunt Cătălin Bulf. Sunt antreprenor, sunt inginer, acum sunt și candidat la Camera Deputaților pentru Argeș și cred în industria din Argeș!
Principalul meu obiectiv este să pun umărul la dezvoltarea acestui județ de care sunt profund atașat.
Cel mai important pas prin care putem converti obiectivul în realitate este dezvoltarea INDUSTRIEI.

 

Ședință extraordinară de Consiliu Local Pitești convocată de consilierii PNL și USR

Luni, 22 Martie 2021 12:25

 

# Ordinea de zi are două puncte: alegerea reprezentanților AGA la Termo Calor și Apă Canal

Ședință extraordinară de Consiliu Local convocată de consilierii PNL și USR piteșteni. Aceștia, în număr de 12 (dintr-un total de 23) au stabilit că e nevoie de o extraordinară pe data de luni, 22 martie, ora 15, cu numai două puncte pe ordinea de zi:

1. Proiect de hotărâre privind desemnarea reprezentanților Municipiului Pitești în Adunarea Generală a Acționarilor la S.C. Termo Calor Confort S.A. Pitești;

2. Proiect de hotărâre privind desemnarea reprezentanților Municipiului Pitești în Adunarea Generală a Acționarilor la S.C. Apă Canal 2000 S.A. Pitești.

Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu, acuzată că promovează măsuri socialiste

Marţi, 06 Februarie 2024 22:21

 

Electoratul nu e prost! Zilele trecute, ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, s-a lăudat pe pagina de socializare că magiunul va intra pe lista produselor ale căror preţuri vor fi plafonate de Guvern. Un prieten virtual a reacţionat şi i-a scris că astea sunt măsuri de stânga, nu de dreapta. La care Gorghiu (argeşeancă de la Tecuci) a încercat să dreagă busuiocul.

“Ca orice argeșeancă (n.red, născută la Tecuci), îmi place să dau vești bune argeșenilor! Și nu numai.

De astăzi, magiunul este pe lista produselor cu prețuri plafonate. Așa cum de altfel și cerusem într-o adresă din octombrie 2023.

 

 

Pagina 1711 din 2881

«ÎnceputAnterior1711171217131714171517161717171817191720UrmătorSfârşit»

Prima pagina

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Curs valutar

Horoscop

Vremea