ATITUDINE IN ARGES
Recepție parțială la Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuși” din Pitești
Luni, 29 Septembrie 2025 12:10
Astăzi a avut loc recepția parțială a lucrărilor din cadrul proiectului de investiții în infrastructura școlară privind renovarea energetică a Liceului Tehnologic „Constantin Brâncuși” din Pitești. Astfel, 10 săli de clasă și laboratoare au fost finalizate și sunt pregătite pentru a fi utilizate de elevi și profesori în procesul educațional.
Cei 430 de elevi ai liceului se vor întoarce în bănci, iar până la finalizarea lucrărilor, activitatea școlară se va desfășura în două schimburi, după cum anunță municipalitatea.
Cristian Gentea: ”În 2025, mai mult decât oricând, avem nevoie de încredere”
Luni, 01 Decembrie 2025 13:48
Cu ocazia Zilei Naționale a României, primarul Piteștiului, Cristian Gentea, a transmis un mesaj în care vorbește despre solidaritate și responsabilitate, în vremuri tot mai provocatoare:
”Celebrăm împreună Ziua Națională a României – adică spiritul românesc, demnitatea şi solidaritatea care au stat la temelia Marii Uniri.
În 2025, mai mult decât oricând, avem nevoie de încredere. Încredere în valori, în educație şi în munca bine făcută.
Trăim vremuri în care provocările din jurul nostru sunt mai vizibile decât oricând.
Contextul geopolitic tensionat din apropierea granițelor țării ne obligă să prețuim stabilitatea și pacea, iar dificultățile economice ne amintesc cât de important este să rămânem solidari și responsabili.
În același timp, o nouă etapă a dezvoltării tehnologice — digitalizarea accelerată, apariția inteligenței artificiale — ne obligă să ne adaptăm rapid, să gândim diferit și să ne pregătim pentru viitor.
Vă asigur că Piteștiul este un oraș care se reinventeză, valorificându-şi patrimoniul cultural, este un oraș competitiv, sigur pentru cetăţenii săi.
De aici, de acasă, continuăm să construim, zi de zi, o Românie modernă, solidară și puternică.
Vă doresc o zi plină de bucurie, alături de cei dragi. La mulți ani, Pitești! La mulți ani, România!”, a transmis Cristian Gentea.
SOLII LUI MIHAI VITEAZUL
Marţi, 08 Iulie 2025 10:35
Ilustrul voievod știa că bătăliile nu se câștigă nu numai prin calități de strateg și conducător militar, ci și prin mijloace diplomatice; de multe ori, discuțiile din cancelarii fiind mai eficiente decât vărsările de sânge pe câmpurile de luptă. Drept urmare, și-a trimis dregători de încredere să ia legătura cu multe capete încoronate, în stăruința ca aceștia să se alăture năzuințelor sale.
BANUL MIHALCEA – a văzut lumina zilei în Chios, într-o familie modestă. În Țara Românească a venit ca negustor, însă, după ce a făcut dovada calităților sale de bun gospodar, la curțile lui Petru Cercel și Mihnea Turcitul, în 1583 ajunge la dregătoria de mare ban. Prin căsătoria fiicelor sale cu boieri pământeni, se înrudește cu frații Buzești. La începutul domniei lui Mihai Viteazul s-a remarcat ca un ostaș viteaz în luptele de la Silistra sau Vidin, după care a făcut dovada unui diplomat hotărât cu nebănuite calități în domeniu, cunoscător foarte bun al limbii italiene, după cum notează cronicarul Ștefan Szamoskozy. În 1595, Mihai îl trimite la împăratul Rudolf al II-lea, iar doi ani mai târziu, la Praga, duce la bun sfârșit o nouă solie acestuia, rămânând la curte timp de șase săptămâni.
Dosar uriaș pentru greșelile primarului! Păgubiții, văzând că nu recuperează nimic de la acesta, au atacat primăria!
Joi, 27 Februarie 2025 10:06
Zeci de păgubiți au acționat în judecată, în 2024, Comuna Bradu, pentru a recupera daunele produse de fostul primar, Costel Zamfir. Acesta, în perioada 2000-2008 a făcut un adevărat dezastru cu punerile în posesie din localitate. S-a născut, cu ani în urmă, un proces uriaș, cu aproape 200 de păgubiți. Instanțele au aruncat cu ani buni de pușcărie și despăgubiri de milioane de euro. Doar că… ia banii de unde nu-s!...
Un proces cu zeci de păgubiți este pe rolul instanțelor, în acest moment. Cu zeci de păgubiți și milioane de euro. De ce? Pentru că, în 2022, când s-a terminat procesul supranumit ”Metro”, instanțele au decis despăgubiri de milioane de euro în sarcina fostului primar, Costel Zamfir. Doar că, surpriză. Acesta își pitise, din timp, averea, bănuind că va veni și această scadență. Nu s-a putut recupera de la Zamfir nimic, își înstrăinase inclusiv mașina cu care mergea.
Primar PSD: ”Nu cred că PSD va intra la guvernare”
Luni, 16 Iunie 2025 07:45
Săptămână fierbinte la București! În zilele următoare, președintele României, Nicușor Dan, ar trebui să reușească formarea unui nou guvern și numirea unui premier. Și întrebarea cheie este următoarea: Va fi PSD-ul în noul Guvern? Constantin Toma, primarul PSD al Buzăului, a declarat aseară la Digi24.ro că nu nu crede că Partidul Social-Democrat va intra la guvernare.
„Sincer vă spun, şi ca membru PSD, şi din discuţii cu foarte mulţi colegi de la nivel naţional, inclusiv din conducerea partidului, nu cred că PSD va intra la guvernare.
Se doreşte scoaterea castanelor din foc cu mâna altuia. Un prieten mi-a trimis, aşa, o chestie, vizavi de treaba asta, adică cum te poţi aşeza pe un arici? Ai sarcină de la partid, tunzi ariciul sau te foloseşti de fundul altuia. PSD încearcă să se folosească de fundul altuia.
Nu mai putem pune condiţii. Necondiţionat, trebuie să ne înhămăm la treabă, să fim solidari, să găsim compromisul necesar pentru a putea salva această situaţie nedorită, care ar putea aduce mari nenorociri pentru fiecare cetăţean al acestei ţări”, a declarat Constantin Toma.
Mai multe articole..
- Bolojan, despre creșterea impozitelor pe proprietate cu 70%
- Viorel Badea, directorul Direcției Generale pentru Evidența Persoanelor Argeș: ”Noile cărți electronice de identitate se eliberează gratuit”
- 26 de cupluri din Mioveni care au sărbătorit 50 de ani de căsnicie au fost premiate de Ziua Națională
- Ultima șansă pentru primarul de la Aninoasa!
Pagina 189 din 2906
«ÎnceputAnterior181182183184185186187188189190UrmătorSfârşit»



















