ATITUDINE IN ARGES
„Din păcate, resursa umană stagnează. Cred că în instituţiile de cultură este nevoie de oameni de specialitate, dar din păcate nu-i găsim”
Luni, 21 Martie 2016 23:38
# Interviu cu Sorin Mazilescu, directorul Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Argeş
Este pasionat încă din liceu de tradiţiile argeşene şi a realizat sute de emisiuni culturale la televiziunile locale. În 2009, proaspătul „doctor în folclor” a fost numit director al Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Argeş, unde şi-a continuat proiectele începute alături de Adrian Sămărescu, actualul preşedinte al Asociaţiei Folcloriştilor Argeşeni.
Salariaţii de la Casa Argeşeană, păcăliţi să-şi dea demisiile?
Luni, 31 Martie 2014 00:00
În articolul “Restaurantul Casa Argeșeană a fost închis... pentru renovare”, publicat într-un număr anterior al ziarului nostru, Atitudine în Argeş arăta că motivul cel mai probabil pentru închiderea localului este, nu renovarea, ci datoriile acumulate de unitate în ultimii ani.
Restaurantul aparținând omului de afaceri Daniel Otobâcu a funcționat într-un spațiu proprietate a Căilor Ferate Române, CFR fiind, de altfel, creditorul care a şi cerut intrarea în faliment a SC Casa Argeşeană, pentru neplata chiriei. “Nu este vorba decât despre 200 de milioane lei vechi, debite restante
Managerul Spitalului din Mioveni: „Personalul medical refuză să participe la îmbolnăvirea populației din oraș și la propria contaminare”
Luni, 30 Martie 2020 22:42
Conducerea Spitalului Orășenesc Mioveni spune că unitatea medicală nu deține condițiile obligatorii pentru a fi nominalizată ca unitate COVID-19. Într-o informare făcută către Consiliul Local al orașului Mioveni și către Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, managerul dr. Horia Trăilă susține că spitalul nu dispune în structura organizatorică de compartiment sau cabinet în
Școala Nicolae Bălcescu din Pitești va fi reabilitată termic
Marţi, 21 Martie 2023 21:34
# Investiția totală se va ridica la circa 1 milion de euro
Municipiul Pitești a obținut aproximativ 840.000 de euro pentru reabilitarea termică integrală a Școlii Gimnaziale Nicolae Bălcescu, fosta Școală Generală 6 din Nord! Am semnat, astăzi, 15 martie 2023, cu Administrația Fondului pentru Mediu, contractul de finanțare pentru proiectul privind creșterea eficienței energetice: ”Reabilitare termica Școala Gimnazială Nicolae Bălcescu în locația din strada Negru Vodă”. Școala va beneficia de anvelopare a clădirii, sistem nou de încălzire și apă caldă de consum, sisteme alternative de producere a energiei electrice/termice, modernizare a instalației de iluminat, sistem de management energetic integrat! Valoarea contractului de finanțare reprezintă 90% din valoarea cheltuielilor eligibile, municipalitatea urmând să cofinanțeze cu 10% investiția!
Tupeu... de șanț! Romii din Costești au încercat să bage în insolvență 10 primării!
Luni, 24 Martie 2014 00:00
# Firmele acestora, cercetate de Finanțe pentru posibilă evaziune fiscală. Primăriile Recea, Buzoești, Băiculești, Negrași, Teiu, Recea, Tigveni, Cepari, Băbana și Mălureni sunt vinovate, în fața romilor din Costești, că nu le-au achitat acestora facturi însumând zeci de miliarde lei vechi. Firmele romilor din Costești au facturat primăriilor menționate lucrări ce se ridică la sume amețitoare, sume imposibil de suportat, în cazul unor primării sărace din punct de vedere al bugetului anual. Așa încât pe rolul Tribunalului Comercial Argeș au apărut 12 procese. În toate, firmele romilor cer insolvența acestor primării.
Mai multe articole..
- Liberalii argeșeni spun lucruri trăsnite! PNL Argeș visează 27% la alegerile europarlamentare
- Ion Georgescu: „Spitalul vechi este pregătit pentru primirea pacienților, decât că nu există echipă medicală”
- Fostul deputat de Argeş, Cristian Boureanu, a rămas fără permis de conducere!
- ÎCCJ a decis: procesul lui Constantin Nicolescu se va rejudeca!
Pagina 1985 din 2866
«ÎnceputAnterior1981198219831984198519861987198819891990UrmătorSfârşit»



















