Simfonia Destinului de Ziua Naţională a României

Publicat pe : 28 noiembrie 2011

Distribuie știrea

Filarmonica Piteşti organizează joi, 1 decembrie, de la ora 19.00, la Casa Sindicatelor, un concert simfonic dedicat Zilei Naţionale a României. Orchestra simfonică, dirijorul Cristian Sandu şi violonista Monica Bălăşoiu propun un program Mozart (Concertul nr. 4 pentru vioară şi orchestră în Re major) şi Beethoven (Uvertura ,,Egmont’’ op. 84 şi Simfonia nr. 5 sau Simfonia Destinului).
Dirijor permanent la Opera Naţională Română din Cluj, asistent universitar doctor la catedrele Orchestră şi Clasa de Operă la

Academia de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj, Cristian Sandu colaborează constant cu instituţiile de concerte şi spectacole din România. A susţinut concerte  alături de orchestre din Ucraina, Coreea de Sud, Rusia, Italia. Deşi tânără, născută în 1989, studentă a Universităţii de Muzică Bucureşti, Facultatea de Interpretare Muzicală, secţia vioară, Monica Bălăşoiu are o bogată activitate muzicală ca instrumentist la Filarmonica „Oltenia” din Craiova, colaborator al filarmonicilor din Timişoara, Piteşti, Târgovişte, al orchestrei Operei Române. Are numeroase premii la concursuri de gen din Arad, Târgu Mureş, Craiova, Slatina, Sinaia, Vâlcea.

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 30.06.2026

1 EUR = 5.2430 LeiScădere
1 USD = 4.5997 LeiCreștere
1 GBP = 6.0771 LeiCreștere
1 CHF = 5.6853 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE