Câmpulungeanul Ionuț Butoi va participa la o competiție în Cehia

Publicat pe : 24 aprilie 2023

Distribuie știrea

 

Ionuț Claudiu Butoi, sportiv paralimpic la „Tir cu arcul”, va fi reprezentantul României la competiția “Para-Archery World Ranking Tournament and the 1st leg of the European Cup”. Evenimentul va avea loc în perioada 13-21 mai în Cehia.

În vederea participării lui Ionuț Butoi la această competiție se va încheia între Consiliul Județean Argeș și Asociația Voluntarilor Invictus un acord de asociere. Urmează ca proiectul de hotărâre să fie supus aprobării în cadrul ședinței CJ Argeș din data de 27 aprilie. Dacă proiectul va fi aprobat atunci administrația județeană va sprijini cu 7.000 de lei Asociația Voluntarilor Invictus, suma reprezentând cheltuielile necesare participării la competiția care va avea loc în luna mai în Cehia.

Vezi și știrea  Încep probele scrise la Bacalaureat

Ionuț Butoi s-a angajat în Armată în 2003. Militarul a ajuns în scaunul cu rotile câțiva ani mai târziu, după ce a fost victima unui atentat cu bombă în Afganistan, în 2008. Chiar dacă a fost rănit grav, acesta nu a renunțat la pasiunile sale, una dintre ele fiind sportul. A început să practice tirul cu arcul.

Acum își reprezintă țara în competiții la acest sport. Cea mai mare performanță a obținut-o la Jocurile Invictus. În 2017, la Toronto, a câștigat medalie de argint la proba individuală și medalie de aur cu echipa. Acesta mai are în palmares o medalie de aur, obținută la Sydney, în 2018, alături de echipă.

 

 

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 30.06.2026

1 EUR = 5.2430 LeiScădere
1 USD = 4.5997 LeiCreștere
1 GBP = 6.0771 LeiCreștere
1 CHF = 5.6853 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE