Apă Canal 2000 S.A. – investiții pentru bunăstarea argeșenilor

Publicat pe : 21 mai 2025

Distribuie știrea

Pe data de 12 mai 2025, a avut loc acțiunea de predare a amplasamentului pentru următoarele investiții din cadrul Contractului de lucrari CL6 – „Aducțiunea Pitești – Moșoaia – Poiana Lacului; Extindere și reabilitarea sistemelor de alimentare cu apa și canalizare în comunele Bascov și Moșoaia”:

• Aducțiune apă potabilă nouă Pitesti – Mosoaia – Poiana Lacului, in lungime totala de 11,95 km

Predare amplasament pentru tronsonul cuprins pe strazile Schitului, Nicolae Labis, Grigorie Leu si DJ 703E

• Extinderea sistemului de alimentare cu apa si canalizare in comuna Bascov

Predare amplasament pentru executie lucrari pe str. Uiasca

• Extinderea sistemului de alimentare cu apa si canalizare in comuna Mosoaia

Predare amplasament pentru executie lucrari pe str. Drumul Morii

La aceste predari de amplasament au participat: dl. Mihail Marinescu – Director General si alti reprezentanti ai Societatii APA CANAL 2000 SA; dl. Cristian Gentea – Primarul Municipiului Pitesti, precum si primarii comunelor Mosoaia, Bascov si Poiana Lacului; Antreprenorul General BUGARU TRANS SRL; supervizorul PRODBALST SRL.

Contractului de lucrari CL6 face parte din Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apa si apa uzata din judetul Arges, in perioada 2021-2027, proiect propus la co-finantare din Fondul European de Dezvoltare Regionala prin Programul Dezvoltare Durabila 2021-2027.

Proiectul consta in investitii pentru tratarea, distributia apei si dezvoltarea facilitatilor de colectarea si epurare a apelor uzate care se vor implementa in zonele urbane si rurale din aria de proiect, ce vor avea drept rezultat dezvoltarea generala a infrastructurii apei si apei uzate in judetul Arges si conformarea cu prevederile directivelor UE relevante.

Contractul de lucrari CL6 „Aductiunea Pitesti – Mosoaia – Poiana Lacului; Extindere si reabilitarea sistemelor de alimentare cu apa si canalizare in comunele Bascov si Mosoaia” a fost atribuit in urma unei licitatii publice deschise, cu respectarea prevederilor legislatiei românesti in domeniu, Antreprenorului BUGARU TRANS SRL. Valoarea contractului de lucrari nr. 44/26.02.2024 este de 47.202.462,45 lei, exclusiv TVA. Durata de executie a contractului este de 12 luni, incepând cu data de 25.02.2025, cu o perioada de garantie de 36 luni.

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 30.06.2026

1 EUR = 5.2430 LeiScădere
1 USD = 4.5997 LeiCreștere
1 GBP = 6.0771 LeiCreștere
1 CHF = 5.6853 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE