Biblioteca din vacanță

Publicat pe : 7 august 2016

Distribuie știrea

Vacanță de vară este o perioadă activă, la Biblioteca Județeană Argeș. Curiozitatea și nevoia de implicare ale celor mici pot fi astâmpărate prin integrarea într-una dintre formulele de socializare gândite anume pentru ei, care, până acum, au dat roade:
• atelierul de mărgelit (8-12 august), pentru copiii de 9 până la 12 ani;
• atelierul de quilling (16-19 august), pentru care, de obicei, optează cei de 10 până la 12 ani;

• clubul de făurit povești (22-26 august), extrem de atractiv pentru copiii de 9-12 ani;
• biblioclubul micilor iscusiți (29 august-2 septembrie), preferat de nedomoliții de 6 până la 9 ani.
Propunerile de petrecere a vacanței, într-o manieră distractiv-educativă, nu se opresc aici. Pentru secțiunea de vârstă 4-7 ani, se pot deschide, la cerere, ateliere creative și recreative, care să-i aducă împreună pe copii și pe părinții lor, și pot fi vizionate desene animate.
Atelierele de reciclare și de deprindere a regulilor de alimentație sănătoasă, clubul de limbă franceză, cu o durată de trei luni, cursul de cunoaștere a istoriei regilor și reginelor României, de descoperire a poveștilor neștiute despre Argeșul de altădată, cele de realizare corectă a unei bibliografii și de redactare onestă, evitând plagiatul, respectiv de accesare a informațiilor online oferite de Bibliotecă sunt, și ele, pe lista de priorități.
Înscrierile, în limita a 15 copii pentru fiecare curs sau atelier, se fac la adresa de e-mail [email protected]
Denisa Popescu

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 30.06.2026

1 EUR = 5.2430 LeiScădere
1 USD = 4.5997 LeiCreștere
1 GBP = 6.0771 LeiCreștere
1 CHF = 5.6853 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE