Mihai Coteț, senator PNL Argeș: ”Fenomenul Călin Georgescu este consecința eșecurilor clasei politice din ultimii 35 de ani”

Publicat pe : 20 iulie 2026

Distribuie știrea

# Primarul de la Domnești: ”Partea plină a paharului este reclama gratuită care ni s-a făcut”

Duminică, 12 iulie, Călin Georgescu a poposit la Domnești, să facă baie (de mulțime) la târgul din comună. A fost întâmpinat de mulți simpatizanți, dar și de reprezentanți ai AUR. Ca de fiecare dată au apărut tot felul de picanterii, unele neadevărate. Dincolo de can-can, Georgescu a ținut un discurs cu iz patriotic, încărcat de metafore și referințe relogioase și istorice. După cum ne-a obișnuit, nu a lipsit nici citatul reinterpretat din desene animate. Practic, Georgescu vorbește la fel peste tot, ici colo își mai nuanțează discursul în funcție de specificul zonei și al oamenilor.

”N-am avut nicio legătură cu nimic din ce s-a întâmplat în târg”

Evenimentul de la Domnești a fost anunțat pe Facebook:
”Duminică, 12 iulie, la 7.30 dimineața, voi fi la Târgul de la Domnești, județul Argeș, un târg cu o vechime de peste 90 de ani, o oglindă fidelă a vieții comunitare și a unei economii a încrederii. Acolo, producătorul își privește cumpărătorul în ochi, iar cumpărătorul știe de la cine primește rodul pământului. Poate că aceasta este, până la urmă, esența unui sat viu și a unei țări care nu și-a uitat sufletul…
Dar dacă vrem ca munca aceasta să aibă spor și binecuvântare, trebuie spus cu dragoste și cu răspundere: în credința noastră ortodoxă, nu putem cere spor de la Dumnezeu cu târgul deschis în timpul Sfintei Liturghii, așa cum este acum. Ideal ar fi ca sâmbăta să fie pentru târg, iar duminica pentru Dumnezeu și pentru familie. Cu timp, răbdare și, mai ales, cu dragoste, toate se vor așeza într-o bună rânduială creștină în țara noastră.”, a scris Călin Georgescu, pe social-media.
Pornind de la acest mesaj, s-a vehiculat pe Facebook că Georgescu i-ar fi cerut primarului Doru Smădu, de la Domnești, să organizeze târgul sâmbăta, nu duminica. Edilul a infirmat aceste zvonuri.

Contactat de redactorul Atitudine în Argeș, primarul comunei Domnești a declarat:
”Sunt minciuni. N-am avut nicio legătură cu nimic din ce s-a întâmplat în târg. Călin Georgescu a venit ca orice cetățean în târg. Că a venit cu muzicanții după el și cu tot spectacolul, aia știe toată lumea cu cap. Deci nu am vorbit, nu mi s-a cerut voie. În final, nu trebuia să mi se ceară voie să vină la Domnești pentru că târgul e liber, nu e al lui Doru Smădu.
Dacă vine cineva să-mi spună să fac târgul vinerea sau sâmbăta, pentru că duminica lumea trebuie să se ducă la biserică, le spun în față – ”Nu pot să schimb ceea ce, de aproape 100 de ani, lumea a lăsat în felul ăsta.” Și eu mă duc duminica la biserică, dau liturghie, și după aceea merg să văd ce se întâmplă în târg. Nu-i oprește nimeni pe oameni să se ducă la biserică.”, ne-a spus edilul.
Întrebat dacă l-a deranjat amploarea evenimentului în care Georgescu a fost vedetă, primarul Doru Smădu a declarat:
”Nu m-a deranjat amploarea evenimentului. Dimpotrivă, dacă mai era loc de reclamă pentru târgul din comuna Domnești, s-a făcut în duminica respectivă. Ne știe toată țara ce târg frumos avem. Partea plină a paharului este reclama gratuită care ni s-a făcut.”

Vezi și știrea  Ilie Bolojan, mesaj către tabăra pucistă din care face parte și Alina Gorghiu: ”Cei care fac înțelegeri pe la spate, cei care își trădează colegii și organizația, vor rămâne...”

”Atunci când oamenii sunt dezamăgiți este firesc să caute alternative”

Un alt fapt pe care dorim să-l evidențiem este că Georgescu nu și-a început degeaba turneul prin țară. Azi, România traversează o perioadă de mari frământări. Se vorbește de alegeri anticipate mai mult ca în alte ocazii, iar suveraniștii au devenit o forță. Deci, spectacolele oferite de Georgescu, sunt făcute cu scop.
L-am întrebat pe senatorul PNL Argeș, Mihai Coteț, cum privește evenimentul de la Domnești în care Călin Georgescu a făcut valuri. Parlamentarul liberal ne-a răspuns:
”Cred că primul lucru pe care trebuie să-l facem este să ne uităm cu onestitate în oglindă. Fenomenul Călin Georgescu nu a apărut din senin și nu este responsabilitatea unui singur om. Este, în primul rând, consecința eșecurilor clasei politice din ultimii 35 de ani. Inclusiv ale PNL. Atunci când oamenii sunt dezamăgiți, când văd promisiuni încălcate, compromisuri politice greu de înțeles, când își văd copiii plecând din țară și au sentimentul că statul nu mai lucrează pentru ei, este firesc să caute alternative. De aceea, nu îi judec pe oamenii care l-au susținut sau îl susțin pe Călin Georgescu. Cred că foarte mulți dintre ei au votat, de fapt, împotriva unei clase politice care i-a dezamăgit, nu pentru un anumit om. Asta este o diferență foarte importantă. În același timp, eu cred că România are nevoie de soluții reale, nu de soluții spectaculoase. Are nevoie de reforme, de investiții, de educație, de instituții care funcționează și de politicieni care își respectă cuvântul. Nu cred că dezamăgirea oamenilor trebuie exploatată. Cred că trebuie înțeleasă și reparată.

Întrebat de ce crede că în Argeș a prins atât de bine curentul suveranist, senatorul liberal Mihai Coteț a răspuns:
”În ceea ce privește Argeșul, cred că și aici există explicații. Am fost un județ industrial foarte puternic. Astăzi încă avem comunități în care oamenii așteaptă investiții de bază, în care tinerii pleacă pentru că nu văd suficiente oportunități și în care dezvoltarea a rămas mult în urma potențialului pe care îl avem. Este normal ca, într-un asemenea context, oamenii să fie nemulțumiți și să caute altceva. Întrebarea este ce facem noi pentru ca oamenii să nu mai simtă nevoia să caute salvatori.
Eu cred că răspunsul este unul singur: să reconstruim încrederea. Și aici cred că PNL are o obligație uriașă. Dacă spunem că vrem să fim alternativa serioasă pentru România, atunci trebuie să demonstrăm asta prin fapte, nu prin sloganuri. Trebuie să fim un partid care își respectă doctrina, își respectă promisiunile și, mai ales, își respectă cetățenii. Pentru că atunci când politica își face bine treaba, oamenii nu mai caută salvatori. Ei aleg normalitatea.
Fenomenul Georgescu este consecința celei mai mari probleme a României: pierderea încrederii oamenilor în politică. Dacă vrem ca astfel de fenomene să dispară, nu este suficient să criticăm un om. Trebuie să reconstruim încrederea pe care politica a pierdut-o.”

 

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 21.07.2026

1 EUR = 5.2421 LeiScădere
1 USD = 4.5863 LeiCreștere
1 GBP = 6.1748 LeiCreștere
1 CHF = 5.6745 LeiCreștere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE