Urmează remaniere la Guvern?

Publicat pe : 3 aprilie 2025

Distribuie știrea

 

Premierul Marcel Ciolacu a anunțat că, în funcție de renegocierile pentru PNNR, ar putea urma o remaniere guvernamentală. Același lucru declara și luna trecută.

„Posibil după renegocierea PNRR. Renegocierea are loc în acest moment. De la toate ministerele avem memorandumurile. Noi am făcut în forma noastră de redactare. Ei vor în altă formă întocmite”, a spus Ciolacu., potrivit Știripesurse.ro.

În luna martie, Ciolacu spunea:

„Categoric că va exista o remaniere. Sunt ferm convins. Acum suntem într-un plin ciclu de renegociere. Vor veni cu memorandumuri, deja au venit, în Guvern, prin care îşi asumă fiecare progres săptămânal. Nu mai vorbesc de progres lunar. Va fi o monitorizare în interiorul Guvernului cu un progres săptămânal. Ministrul Sănătăţii trebuie să facă politica în sănătate. Ministrul Educaţiei trebuie să facă politica în educaţie. Fiindcă tot vorbeam de bugetari, 60-65% îi reprezintă cei din educaţie şi cei din sănătate din sistemul bugetar, atât central, cât şi local.”


 

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 30.06.2026

1 EUR = 5.2430 LeiScădere
1 USD = 4.5997 LeiCreștere
1 GBP = 6.0771 LeiCreștere
1 CHF = 5.6853 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE