Un argeșean a prezidat ședința de coordonare a statelor membre UE la Abu Dhabi

Publicat pe : 14 ianuarie 2019

Distribuie știrea

Președintele ALDE Pitești, Robert Tudorache, a prezidat ședința de coordonare a statelor membre ale Uniunii Europene în cadrul celei de a IX-a sesiuni a Adunării Agenției Internaționale pentru Energie Regenerabilă (IRENA). Evenimentul este organizat în perioada 9-15 ianuarie, la Abu Dhabi, Emiratele Arabe Unite.
Având în vedere că România a preluat Președinția Consiliului Uniunii Europene, înainte de începerea lucrărilor, Robert Tudorache a prezidat ședința de coordonare a statelor Uniunii Europene prezente.

Argeșeanul, prin calitatea sa de secretar de stat în Ministerul Energiei, este primul oficial argeșean care ocupă postura de președinte în cadrul unui eveniment internațional, statut conferit de mandatul pe care țara noastră îl deține de la 1 ianuarie 2019.
Agenția Internațională pentru Energie Regenerabilă (IRENA) este o organizație multinațională independentă. Ea promovează dezvoltarea și implementarea utilizării resurselor regenerabile la nivel mondial prin susținerea politicilor de promovare și a schimburilor de experiență și transfer tehnologic în domeniu. România este membru fondator al IRENA, agenție înființată în 2009.
A.V.

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 30.06.2026

1 EUR = 5.2438 LeiCreștere
1 USD = 4.6010 LeiCreștere
1 GBP = 6.0897 LeiCreștere
1 CHF = 5.6828 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE