Au fost depuse oferte pentru ultimul tronson din Autostrada Sibiu-Făgăraș ce face legătura cu Autostrada Sibiu – Pitești

Publicat pe : 21 martie 2023

Distribuie știrea

Săptămâna trecută, ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunţat că a fost depuse oferte pentru construcția întregii Autostrăzi Sibiu-Făgăraş, care va avea o lungime de 68,31 km. Pentru tronsonul 1, ultimul din cele patru tronsoane, care va face va face legătura între Boița (Autostrada Sibiu – Pitești) și Avrig – Mârșa (DJ105G) au fost depuse cinci oferte.

„Astăzi au fost depuse 5 oferte pentru proiectarea și execuția Tronsonului 1 al Autostrăzii Sibiu-Fagăraș (ultimul din cele 4 tronsoane) de către firme din Turcia, Italia, precum și de către filiala din România a unei firme austriece.

 

În lungime de 14,25 km, acest tronson va face legătura între Boița (Autostrada Sibiu – Pitești) și Avrig – Mârșa (DJ105G).

Vezi și știrea  De la 1 iulie, se scumpește vechimea în muncă

 

Durata contractului este de 48 de luni din care, 12 luni perioada de proiectare și 36 luni perioadă de execuție a lucrărilor.

Valoarea estimată a contractului este de 2 miliarde de lei fără TVA.

Întregul proiect de autostradă este finanțat din Fonduri Europene Nerambursabile.

În acest moment sunt în total în evaluare, pentru toate cele 4 tronsoane, 21 de oferte.

Sectorul de Autostradă Sibiu – Făgăraș are o importanţă majoră în desfăşurarea traficului rutier pe direcţia Coridorului IV Pan European și face parte din proiectul mai amplu pentru conectarea infrastructurii rutiere la rețeaua de transport europeană TENT – Comprehensive (Intercoridorul Moldova – Transilvania).”, a notat Grindeanu, pe pagina sa de Facebook.

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 01.07.2026

1 EUR = 5.2438 LeiCreștere
1 USD = 4.6010 LeiCreștere
1 GBP = 6.0897 LeiCreștere
1 CHF = 5.6828 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE