Ce nu se-ntâmplă ani întregi, se face în doar o zi de campanie electorală

Publicat pe : 10 decembrie 2012

Distribuie știrea

# Surpriză! A debutat… implementarea! Cu doar patru zile înainte de Alegerile parlamentare a debutat implementarea a trei proiecte promise piteştenilor de acum câţiva ani. Asta, la doar o zi după ce Primăria Piteşti a devenit Primăria Verde, dar nu oricum, ci în prezenţa ministrului Mediului şi Pădurilor, Rovana Plumb şi a candidatului USL la un fotoliu de parlamentar, Daniel Constantin, transformat de electorale din ministru al Agriculturii în ministru priceput la toate.

În pragul alegerilor debutează şi se inaugurează de toate, de la drumuri până   la implementări de… proiecte. Cu alai electoral să fie, că se taie orice fel de panglică. Săptămâna aceasta, în pragul alegerilor parlamentare ne-a venit inima la loc pentru că, iată, aflăm că, în sfârşit, trei proiecte despre care am tot auzit în ultimii ani par să intre pe făgaşul glorios al intenţiilor în curs de materializare (e drept că-n cazul unora avem senzaţii de déjà-vu!). Mai  precis, miercuri, 5 decembrie, a fost marcat “debutul implementării” proiectelor “Modernizare Iluminat Public Zona Podul Viilor – Calea Câmpulung, Piteşti”, „Modernizare Parcare Bowling în municipiul Piteşti” şi  „Modernizare Pod peste Râul Doamnei”.
Este vorba despre trei proiecte finanţate prin Programul Operaţional Regional, Axa prioritară 1 „Sprijinirea dezvoltării durabile a oraşelor – poli urbani de creştere”, Domeniul major de intervenţie 1.1. „Planuri integrate de dezvoltare urbană”, subdomeniul „Poli de Dezvoltare Urbană”. Şi sună cu adevărat …urban!
Şi nu sunt singurele veşti bune venite de la Primăria Piteşti. Tot de săptămâna aceasta, instituţia în cauză a fost desemnată Primarie Verde. Bineînţeles, a fost nevoie de participarea Rovanei Plumb, ministrul Mediului şi Padurilor şi, desigur, a lui Daniel Constantin, candidat USL la un fotoliu de deputat şi, actualmente,  ministru al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, care se pricepe nu doar la culturi cerealiere şi drumuri proaspăt inaugurate, ci şi la primării colorate.
Cristina Stancu

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 30.06.2026

1 EUR = 5.2430 LeiScădere
1 USD = 4.5997 LeiCreștere
1 GBP = 6.0771 LeiCreștere
1 CHF = 5.6853 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE