Flacăra Centenarului s-a aprins la Mioveni

Publicat pe : 2 aprilie 2018

Distribuie știrea

Având în vedere activitățile coordonate de Consiliul Județean Argeș în cadrul proiectului “România de la Argeș”, în concordanță cu manifestările cuprinse în Programul Național al manifestărilor prilejuite de aniversarea Centenarului Primului Război Mondial, activități menite să omagieze eroii care și-au pierdut viața luptând pentru libertate, credință și întregirea neamului, Primăria Mioveni în parteneriat cu Consiliul Județean Argeș și Centrul Cultural Mioveni, a demarat, la nivelul orașului, o serie de acțiuni unitare sub egida Centenarului Marii Uniri.

Astfel, în data de 1 Aprilie, Flacăra Centenarului a fost depusă la Monumentul Eroilor de pe platoul centrului civic din Mioveni, în cadrul unui ceremonial militar și religios.
Programul manifestării a inclus un  Te Deum – Catedrala “Sfinții Arhangheli Petru și Pavel” Mioveni, deplasarea Flăcării Centenarului de la Catedrală la Monumentul Eroilor din Centrul Civic depunerea Flăcării Centenarului la Monumentul Eroilor, intonarea Imnului Național al României (Fanfara ”Argeșul”), o slujbă de pomenire a eroilor căzuți în Primul Război Mondial, depunerea de coroane la Monumentul Eroilor, alocuțiuni, decernarea diplomelor urmașilor eroilor din Mioveni căzuți în Primul Război Mondial. A urmat un moment artistic precum și un moment istoric prezentat de Muzeul Municipal Câmpulung. Apoi, în încheiere, cei prezenți au asistat la un recital al fanfarei ”Argeșul” a C.C.J. Argeș  continuat cu spectacolul oferit de Centrul Cultural – Ansamblul “Mugurașii Mioveniului”.

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 30.06.2026

1 EUR = 5.2430 LeiScădere
1 USD = 4.5997 LeiCreștere
1 GBP = 6.0771 LeiCreștere
1 CHF = 5.6853 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE