Încep lucrările la Muzeul Județean și Galeria de Artă

Publicat pe : 3 decembrie 2020

Distribuie știrea

Veste importantă! În perioada următoare încep lucrările la proiectele de restaurare a Muzeului Județean Argeș și a Galeriei de Artă Rudolf Schweitzer Cumpăna. „În ceea ce privește Galeria de artă și Muzeul Județean, s-a luat autorizația de construcție și așteptăm o validare de la ADR Sud Muntenia. Aceasta este procedura ca să se dea o hotărâre de CJ și apoi să dăm ordin de începere a lucrărilor”, ne-a precizat Cornel Popescu, managerul Muzeului Județean Argeș.

Obiectivul de investitie ”Restaurarea Muzeului Județean Argeș – Consolidarea, protejarea și valorificarea patrimoniului cultural” a fost câștigat de asocierea dintre RBS AG CONSTRUCT (lider), POLARH DESIGN și ROCANDRA ACTIV, cu suma de 16.060.250,8 fără TVA. Proiectul a fost atribuit pe 4 martie 2020.
Obiectivul de investitie ”Restaurarea Galeriei de Arta Rudolf Schweitzer Cumpăna – Consolidarea, protejarea si valorificarea patrimoniului cultural” a fost câștigat de Asocierea AMP CANTIERI ITALIA S.R.L. (lider) GEO – AMBIENTE S.R.L. și S.C. Interactive Design S.R.L., cu suma de 12.626.628,47 lei fără TVA. Proiectul a fost atribuit în iunie 2019.
Obiectivele proiectelor: îmbunătăţirea infrastructurii, prin restaurarea şi conservarea obiectivelor turistice – monumente istorice de categorie A și creşterea gradului de expunere a acestora, după finalizarea lucrărilor de intervenţii, prin digitizarea lor.

Vezi și știrea  Pitești. Încă două străzi modernizate!

 

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 01.07.2026

1 EUR = 5.2438 LeiCreștere
1 USD = 4.6010 LeiCreștere
1 GBP = 6.0897 LeiCreștere
1 CHF = 5.6828 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE