În perioada 16-20 noiembrie, a avut loc cea de-a XXIII-a ediție a „Târgului Internațional Gaudeamus – Carte de învățătură”.
În acest an, iubitorii de carte educațională, dar mai ales copiii, s-au bucurat de multe suprize și evenimente speciale oferite de Editura Diana în cadrul Târgului Internațional Gaudeamus 2016, printre care: lansări de carte; întâlnire cu autori și invitați speciali; momente distractive și educative; cărți și materiale didactice la prețuri promoționale.
Toate aceste momente speciale au avut loc într-un decor de poveste, prefigurând parcă magia sărbătorilor de iarnă. Copiii prezenți la evenimentele de lansare organizate de Editura Diana s-au bucurat de baloane, licori fermecate, îngerași, personaje din cele mai îndrăgite basme, cadouri și, mai ales, de multă distracție.
A fost ca-n povești la standul Editurii Diana, iar evenimentele de lansare a unor cărți de colecție au avut ca invitați speciali nume importante din mediul instituțional, cultural și educațional românesc: criticul de film Irina Margareta Nistor (care a fost prezentă prin intermediul unei videoconferințe prin Skype), publicistul, scriitorul și criticul literar Alexandru Mironov, Victor Antonescu, regizor film de animație, preotul Dan-Florin Obrocea (consilier al Departamentului Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului), preotul Vasile Cornel Ilina, coordonatorul Biroului Cateheză și Activități cu Tineretul, Curtea de Argeș, scriitoarea Steluța Istrătescu, Mirela Horumbă, psiholog, consilier autonom și psihoterapeut, Claudia Jimeno Beltran, directorul Centrului de Dezvoltare Personală Amaneser.
Titlurile de carte lansate de Editura Diana în cadrul acestei ediții a Târgului Internațional de Carte Gaudeamus sunt:
# ”Și Iisus a fost copil” (carte religioasă pentru preșcolari, autor Mariana Andreianu);
# Colecția de cinci mape Logico Piccolo („Pregătiți pentru școală. Privește în jur, descoperă și spune”, „Pregătiți pentru școală. Privește și învață”, „Căile matematicii Numerele de la 1 la 20 (I)”, „Căile matematicii. Numerele de la 1 la 20 (II)”, „Limbaj. Povești ilustrate”.
# Colecția de trei mape pe domeniul Limbă și comunicare (3-4, 4-5 și 5-6 ani, autori Maria Bizdună, Nicoleta Ciobanu și Irina Terecoasă).
# Colecția ABC-ul Poveștile terapeutice: „Povestea Oiței Gogoșica” (Creșterea încrederii în sine), „Povestea Veveriței Căstănica” (Teama de separare/ Întoarcerea părintelui la locul de muncă), „Povestea Dragonului furios și a Spiridușului curajos” (Agresivitatea din dublă perspectivă: agresor și agresat), „Spiridușii Băț și Sugubăț în misiune secretă” (Dezvoltarea empatiei) – autor Adriana Mitu, trainer de dezvoltare personală și de parenting.
# Cartea de colorat „Mihaela și Moș Crăciun” (consilier editorial Laurenția Culea, ilustrator Cristian Crișan Roșu). La acest eveniment editorial deosebit au fost prezenți invitați speciali care au împărtășit publicului prezent la standul Editurii Diana din emoțiile trăite în copilăria lor alături de personajul Mihaela din binecunoscutul serial de desene animate „Mihaela și Azorel” și importanța aducerii în sufletele copiilor generației zilei de azi a sentimentului de bucurie pură pe care l-a insuflat personajul Mihaela părinților lor.
# Colecția de cinci audiobook-uri de educație parentală (autor și voce psiholog consiliere psihologică Viorela Maria Ciulică). Această colecție se adresează, în mod special, părinților care doresc să-și cunoască mai bine copiii, să-și îmbogățească relația cu aceștia și să găsească răspunsuri la întrebări care-i frământă și care apar inevitabil în procesul de creștere și de educare a copiilor.
Sabina Diacenco
