O firmă din Argeş ține piept brandurilor străine la raftul de oţet în Kaufland

Publicat pe : 30 septembrie 2020

Distribuie știrea

România a importat anul trecut oţet comestibil şi înlocuitori de oţet comestibil obţinuţi din acid acetic în valoare de aproape 2,4 mil. euro, în timp ce a exportat de numai 323.000 euro, arată datele de la INS.
Date concrete privind producţia sau volumul importat, respectiv exportat, nu există. Totuşi, potrivit Tridge, companie de cercetare de piaţă, în 2018, ultimul an pentru care există informaţii disponibile, România a importat 4.500 tone de oţet, în creştere cu 8% faţă de anul anterior şi a exportat 656 tone de oţet, mai mult cu 51,6% decât în 2017, conform zf.ro.

Vezi și știrea  COMUNICAT DE PRESĂ. Modificări ale parametrilor apei furnizate în comuna Buzoești, în data de 13 iulie 2026

Pe rafturile supermarketurilor, însă, la loc de cinste este cunoscutul Oțet de Topoloveni, produs de Vinalcool Argeș.
Vinalcool Argeș SA este un nume de referință în mediul economic al județului și nu numai. Se știe că firma produce cunoscutul oțet de Topoloveni, dar și produse cum ar fi băuturi spirtoase, vin pelin și alcool sanitar. În urmă cu doar câțiva ani, patronul societății, dr. Marian Drăgușin a achiziționat și cunoscutul brand alimentar „Spicul”.
Oțetul de Topoloveni poate fi cumpărat, în momentul de față, de la principalii retailer ai pieței, inclusiv de la E-mag.

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 15.07.2026

1 EUR = 5.2456 LeiCreștere
1 USD = 4.6014 LeiCreștere
1 GBP = 6.1572 LeiCreștere
1 CHF = 5.6669 LeiCreștere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE