Raed Arafat a dat curs unei solicitări a Avocatului Poporului Pitești

Publicat pe : 17 martie 2021

Distribuie știrea

# Cazul minorei din Argeș care s-a ales cu dosar penal pentru că a mințit în pandemie

În aprilie 2020, polițiștii argeșeni au deschis un dosar penal in rem pentru fals în declarații după ce o fată în vârstă de 15 ani, din Micești, a mințit că nu a intrat în contact cu  persoane care au venit recent de peste hotare. Minora s-a prezentat la Spitalul de Pediatrie Pitești, cu simptome asociate îmbolnăvirii cu COVID-19.

În urma verificărilor s-a stabilit că părinții acesteia se aflau în izolare la domiciliu, în urma revenirii din Suedia. Cazul a făcut multă vâlvă în acea perioadă, în contextul în care era debutul pandemiei în județul nostru.

Ulterior, în legătură cu răspunsurile oferite la întrebările primite, minora a susținut că „nu s-a putut concentra asupra lor invocând starea sa de sănătate precară, succesiunea rapidă a acestora, neînțelegerea sensului lor justificându-și raspunsurile prin lipsa unei intenții rău voite”, se precizează în ancheta Avocatului Poporului.

În acest caz s-a sesizat din oficiu Avocatul Poporului, prin Biroul Teritorial Pitești, coordonat de Mihaela Stănciulescu, care consideră că măsura luată de autorități a fost una extremă, solicitând ca în cazurile în care minorii ajung să fie interogați în cursul unor anchete epidemiologice, răspunderea penală a acestora să fie doar o măsură excepțională. „Starea psiho-psihică a minorului în timpul unei stări de urgență supus unor proceduri administrative insuficient reglementate, sub măsurile de constrângere pe care este nevoit să le suporte, îmbracă forma unei prezumții relative a lipsei discernământului ceea ce înseamnă că răspunderea penală ar trebui să fie o măsură excepțională”, se mai arată în raportul citat.

Vezi și știrea  Îngrijorător! România - pe primul loc în UE la traficul de persoane

 

Raed Arafat a dat curs solicitării Avocatului Poporului Pitești

Ca atare, Avocatul Poporului a solicitat Ministerului Muncii să analizeze posibilitatea ca, împreună cu Ministerul Sănătății și Ministerul Afacerilor Interne, să fie elaborată și implementată o procedură comună care să reglementeze modalitatea și mijloacele de evaluare socio medicală a minorului aflat în orice situații de risc specifice unei stări de urgență sau alertă națională sau locală. În cele din urmă, solicitarea Avocatului Poporului Pitești a primit sprijin din partea secretarul de stat Raed Arafat. Șeful DSU a solicitat președintelui Autorității Naționale pentru Drepturile Persoanelor cu Dizabilități, Copii și Adopții să dea curs solicitării de a fi elaborată și implementată o procedură comună care să reglementeze modalitatea și mijloacele de evaluare socio-medicală a minorului care să fie adaptate la vârsta și capacitatea lui de înțelegere.
Scopul acestei proceduri este de a preîntâmpina măsurile excesive ale organelor de cercetare penală și pentru ca răspunderea penală să fie o măsură excepțională în cazul minorilor care exită să declare adevărul la evaluare, pe fondul pandemiei.
A.V.

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 30.06.2026

1 EUR = 5.2430 LeiScădere
1 USD = 4.5997 LeiCreștere
1 GBP = 6.0771 LeiCreștere
1 CHF = 5.6853 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE