S-a terminat lucrarea de reprofilare a pârâului Cârcinov, la Priboieni

Publicat pe : 10 iunie 2022

Distribuie știrea

S-a finalizat lucrarea de reprofilare a pârâului Cârcinov, în zona localității Priboieni. Intervenția a durat trei luni.

„Intervenția mecanizată pentru refacerea secțiunii de scurgere a apei și creșterea capacității de transport a albiei pârâului Cârcinov s-a derulat pe parcursul lunilor martie, aprilie și mai. Lucrările de recalibrare a albiei au fost realizate pe o lungime de 1,75 km pe raza comunei Priboieni.

Vezi și știrea  Încep probele scrise la Bacalaureat

A fost excavat un volum de aproximativ 12.000 mc de material aluvionar cu care au fost sistematizate malurile. Prin aceste intervenții se urmărește reducerea riscului de inundare a zonelor riverane. Lucrările au fost efectuate de către personalul Sistemului de Gospodărire a Apelor Argeș.”, informează Administrația Bazinală de Apă Argeș-Vedea.

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 30.06.2026

1 EUR = 5.2430 LeiScădere
1 USD = 4.5997 LeiCreștere
1 GBP = 6.0771 LeiCreștere
1 CHF = 5.6853 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE