Gazele nu se scumpesc în 2026? Ministrul Energiei: ”Nu vom avea o creştere a preţurilor după data de 31 martie”

Publicat pe : 14 ianuarie 2026

Distribuie știrea

La 31 martie va expira măsura de plafonare a prețului la gaze pe care o susține statul și cu toate acestea prețurile la gaze nu vor crește. Cel puțin așa ne spune Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, care susține că sunt luate în calcul mai multe scenarii, pentru a evita creșterile bruște de prețuri, așa cum s-a întâmplat anul trecut la energia electrică.

Ministrul de resort spune că și în prezent există operatori care furnizează gaze sub prețul stabilit prin lege, în condițiile în care producția internă este suficientă. Deci anul 2026 ar putea fi unul liniștit din acest punct de vedere. Și totuși, soluția salvatoare pentru ca românilor să nu le explodeze facturile la gaze în acest an, este ca Guvernul să ia în calcul o reducere graduală a plafonării, nu una bruscă.

Ceea ce s-ar putea întâmpla. Discuțiile dintre Ministerul Energiei și operatorii din piață, pe tema prețurilor la gaze în 2026, au început din septembrie anul trecut. Măsurile care ar putea fi luate presupun o reducere de aproximativ 8-10% lunar, pe parcursul unui an, până în aprilie 2027. Sezonul rece rămâne cel mai provocator, pentru că în această perioadă consumul de gaze este foarte mare, iar facturile vor fi și ele mai încărcate decât în restul anului.

”Pe predicţiile pe care le avem în momentul de faţă, nu vom avea o creştere a preţurilor după data de 31 martie 2026. Pe noi ne interesează foarte mult sezonul rece, fiindcă atunci este un vârf de consum la nivel național și în special în zona consumatorilor casnici.”, a declarat ministrul Energiei, Bogdan Ivan, potrivit Puterea.ro.

Până la finalul lunii martie 2026, consumatorii casnici plătesc maximum 0,31 lei pe kilowatt-oră, cu TVA inclus, în timp ce pentru clienții non-casnici cu un consum anual de până la 50.000 de megawatt-ore, plafonul este de 0,37 lei pe kilowatt-oră. De aceleași tarife beneficiază producătorii de energie termică și companiile din parcurile industriale.


Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 29.07.2026

1 EUR = 5.2310 LeiScădere
1 USD = 4.6050 LeiCreștere
1 GBP = 6.1178 LeiScădere
1 CHF = 5.6151 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE