ANAF Argeș transmite care sunt modificările de TVA survenite de la 1 ianuarie

Publicat pe : 15 ianuarie 2024

Distribuie știrea

 

Prin Legea nr. 296/26.10.2023 privind unele măsuri fiscal-bugetare pentru asigurarea sustenabilităţii financiare a României pe termen lung publicată în M.O. nr. 977/27.10.2023 au fost aprobate o serie de modificări fiscale, cu aplicabilitate începând cu 01 ianuarie 2024, astfel:

Art. 291 alin. (2) : cota TVA 9%

– se exclud de la cota TVA 9%: livrarea de alimente cu zahar adăugat, al căror conţinut total de zahăr este de minimum 10 g/100 g produs, pentru aceste livrări aplicându-se cota de 19%.

Excepţie fac livrările următoarelor bunuri, pentru care de la 01.01.2024 se aplică în continuare cota de TVA 9%:

– laptele praf pentru nou-născuţi, sugari şi copii de vârstă mică, care se încadrează

la codurile NC 0402 şi NC 1901 10;

– cozonac care este vândut sub această denumire şi se încadrează la codul NC 1905;

– biscuiţii care sunt vânduţi sub această denumire şi se încadrează la codurile NC 1905 31, 1905 90 45 şi 2309;

– se adaugă la cota TVA 9%: livrarea locuinţelor ca parte a politicii sociale, inclusiv a terenului pe care sunt construite, care au o suprafaţă utilă de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodăreşti, a căror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depăşeşte suma de 600.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, achiziţionate de persoane fizice în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice. Cota redusă se aplică numai în cazul locuinţelor care în momentul livrării pot fi locuite ca atare. Orice persoană fizică poate achiziţiona, începând cu data de 1 ianuarie 2024, în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, o singură locuinţă a cărei valoare nu depăşeşte suma de 600.000 lei, exclusiv TVA, cu cota redusă de 9%; (până la data de 31.12.2023 s-a aplicat cota de TVA 5%)

Derogare: în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2024 se aplică cota redusă de TVA de 5% pentru livrarea de locuinţe care au o suprafaţă utilă de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodăreşti, a căror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depăşeşte suma de 600.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, achiziţionate de persoane fizice în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, dacă au încheiat în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2023 acte juridice între vii care au ca obiect plata în avans pentru achiziţionarea unei astfel de locuinţe.

Se adaugă la cota TVA 9% următoarele operaţiuni (până la data de 31.12.2023 s-a aplicat cota de TVA 5%):

– livrarea şi instalarea de panouri fotovoltaice, panouri solare termice, pompe de căldură şi alte sisteme de încălzire de înaltă eficienţă, cu emisii scăzute;

-livrarea şi instalarea de componente pentru repararea şi/sau extinderea sistemelor de mai sus ;

– serviciile constând în permiterea accesului la bâlciuri, parcuri de distracţii şi parcuri recreative ale căror activităţi sunt încadrate la codurile CAEN 9321 şi 9329, târguri, expoziţii, cinematografe şi evenimente culturale;

serviciile constând în permiterea accesului la evenimente sportive.

Art. 291 alin. (3): cota TVA 5%

Rămân la cota de TVA 5% următoarele operaţiuni:

livrarea de manuale şcolare, cărţi, ziare şi reviste, pe suport fizic şi/sau pe cale electronică, cu excepţia celor care au, în totalitate sau în mod predominant, un conţinut video sau un conţinut muzical audio şi a celor destinate exclusiv sau în principal publicităţii;

– serviciile constând în permiterea accesului la castele, muzee, case memoriale, monumente istorice, monumente de arhitectură şi arheologice, grădini zoologice şi botanice;

– livrarea de lemn de foc, atât către persoanele fizice, cât şi către persoane juridice sau alte entităţi, indiferent de forma juridică de organizare a acestora, inclusiv şcoli, spitale, dispensare medicale şi unităţi de asistenţă socială.

– livrarea de energie termică în sezonul rece.

Se exclud de la cota TVA 5% următoarele operaţiuni, pentru care de la 01.01.2024 se aplică TVA de 19%:

– dreptul de utilizare a facilităţilor sportive ale căror activităţi sunt încadrate la codurile CAEN 9311 şi 9313,

– transportul de persoane cu trenurile sau vehiculele istorice cu tracţiune cu aburi pe linii înguste în scop turistic sau de agrement;

– transportul de persoane utilizând instalaţiile de transport pe cablu – telecabină, telegondolă, telescaun, teleschi – în scop turistic sau de agrement;

– transportul de persoane cu vehicule cu tracţiune animală, folosite în scop turistic sau de agrement;

– transportul de persoane cu ambarcaţiuni folosite în scop turistic sau de agrement.

Se exclud de la cota TVA 5% următoarele operaţiuni, pentru care de la 01.01.2024 se aplică TVA de 9%:

– livrarea alimentelor de înaltă valoare calitativă, respectiv produse montane, eco, tradiţionale, autorizate de Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale. Livrarea acestor alimente va fi însoţită de copia documentului de recunoaştere/atestare/certificare eliberat de autoritatea competentă, cu excepţia livrării efectuate către consumatorul final.

 

Vezi și știrea  Apare noul Spring! Dacia nu va avea două modele electrice de segment A

 

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 30.06.2026

1 EUR = 5.2430 LeiScădere
1 USD = 4.5997 LeiCreștere
1 GBP = 6.0771 LeiCreștere
1 CHF = 5.6853 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE