La Mioveni, unitățile de învățământ sunt pregătite pentru primirea elevilor

Publicat pe : 31 august 2015

Distribuie știrea

Mai sunt doar trei săptămâni până când va suna primul clopoţel din anul şcolar 2015-2016, în unităţile de învăţământ din oraşul Tinereţii.
La nivelul oraşului Mioveni, funcţionează patru grădiniţe cu program normal, 3 creşe-cămin (cu program prelungit), patru şcoli gimnaziale şi două licee, la care s-au înscris aprovimativ 5.300 de elevi şi preşcolari.
Primarul Ion Georgescu:“ În acestă perioadă, la toate instituțiile de învățământ din Mioveni se fac ultimele retuşuri pentru ca acestea să-și redeschidă  porțile pentru elevi  luni, 14 septembrie 2015.

Cu sprijinul administraţiei locale, au fost efectuate lucrări de reparaţii şi igienizări.  Astfel, au fost remediate defecţiunile instalaţiilor electrice, sanitare, de canalizare, ale sistemelor de închidere şi etanşare a uşilor şi ferestrelor, a sistemelor de supraveghere şi alarmare, a defecţiunilor mobilierului şcolar.
Totodată, a fost făcută şi igienizarea spaţiilor anexe, verificarea instalaţiilor de încălzire, curăţirea şi amenajarea terenurilor de joacă din perimetrul unităţilor.
Şi necesarul de combustibil solid pentru perioada rece a fost asigurat la Clucereasa şi Făget.
În calitate de primar al oraşului, îmi exprim speranţa că elevii noştri vor învăţa în condiţii optime, iar viitorul an şcolar va fi unul de succes”.

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 30.06.2026

1 EUR = 5.2430 LeiScădere
1 USD = 4.5997 LeiCreștere
1 GBP = 6.0771 LeiCreștere
1 CHF = 5.6853 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE