Începe modernizarea Străzii Depozitelor din Pitești!

Publicat pe : 7 iulie 2026

Distribuie știrea

Primarul Piteștiului, Cristian Gentea, a vorbit la Antena 3 Pitești despre proiectele de infrastructură care se realizează în municipiu. Pe lângă asfaltări ca la carte pe străzile unde s-au schimbat conductele de apă și canalizare, va începe modernizarea Străzii Depozitelor. Proiectul costă 13 milioane de euro și este foarte așteptat de piteșteni.

”De fiecare dată când terminăm cu intervențiile pe partea de rețele de apă și canalizare, am promis că venim și reabilităm toată strada. Toată strada, nu petice ici și colo. Așa se va întâmpla cu Gheorghe Doja, așa se va întâmpla cu Cuza Vodă, așa se va întâmpla cu Smârdan, cu Dumbravei.
Lucrările pe strada Dumbravei au mers mult mai bine decât am crezut chiar eu la început, pentru că văzusem că au cerut un termen destul de mare cu care nu am fost de acord. Și, pentru a scurta perioada de blocaj al acestei străzi, am intervenit cu ADP-ul. ADP-ul de astăzi este societate cu răspundere limitată. Se numește Administrația Străzilor Municipiului Pitești și se va ocupa preponderent de acest lucru.
Și le-am cerut să intervină din partea cealaltă, să scoată bordurile vechi, să lucreze la partea de trotuare, în așa fel încât, atunci când se încheie lucrarea de înlocuire a conductei de canalizare (pe Dumbravei, n.red.), și ei să fie într-un stadiu foarte avansat,  să urmeze doar frezarea, realizarea trotuarelor și asfaltarea completă a acestei străzi.
Merg foarte des în zonă,  acolo, pentru că-mi doresc ca în maxim 3 săptămâni – o lună de zile, strada să fie complet modernizată și redată traficului auto.

Vezi și știrea  ATENȚIE, șoferi! S-a scumpit punctul de amendă!

În ceea ce privește strada Depozitelor, avem termen până pe data de 9 iulie, mai avem doar un singur aviz de luat de la Mediu, care este și stabilit să-l ridicăm pe data de 8 iulie și vom da și autorizația de construire, ultimul document de care avem nevoie ca să putem să aplicăm pe axa de mobilitate, unde avem banii destinați, avem 13 milioane de euro, cu care o vom moderniza complet, vom crea un culoar de mobilitate, cu bandă dedicată autobuzelor pentru transport public, cu cabluri electrice îngropate, cu bandă de biciclete. Este un proiect de anvergură pe care piteștenii și-l doresc de foarte mult timp.
Știți că tot timpul sunt discuții cu Strada Depozitelor și iată că am găsit posibilitatea, după înlocuirea conductelor de apă și canalizare, lotul 3 pe care l-am pornit în urmă cu două săptămâni și, în sfârșit, vom avea o stradă așa cum trebuie acolo.”, a declarat primarul Cristian Gentea la Antena 3 Pitești.

 

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 07.07.2026

1 EUR = 5.2346 LeiCreștere
1 USD = 4.5815 LeiScădere
1 GBP = 6.1309 LeiCreștere
1 CHF = 5.6771 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE